Slovenskí penzisti si polepšia. Štát sa rozhodol zdvihnúť minimálne dôchodky

Kategorie: Ekonomika
Štát zvýši minimálny dôchodok
Štát zvýši minimálny dôchodok. Zdroj: shutterstock.com/Zelma Brezinska/Goksi a CleanPNG

Štát sa rozhodol zdvihnúť minimálny dôchodok z úrovne 365,70 eura na 398,90 eur mesačne. K tejto zmene dôjde od 1. októbra a zároveň ide už o druhé zvýšenie dôchodkov v tomto roku, uvádza správa Aktuality. Prvé zvýšenie dôchodkov nastalo v tomto roku od 1. júla. Poistenci navyše nemusia o nič žiadať a k tejto zmene dôjde automaticky.

Minimálny dôchodok opäť porastie

Základná suma minimálneho dôchodku za 30 rokov dôchodkového poistenia bude od 1. októbra 2023 predstavovať 145 % (doteraz to bolo 136 %) sumy životného minima. Hodnota minimálneho dôchodku sa určila tak, aby poberateľ nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi. Základná percentuálna suma minimálneho dôchodku 145 % sa bude ďalej zvyšovať o

  • 2,5 % (doteraz 2 %) za 31. až 39. rok,
  • 3 % (bez zmeny) za 40. až 49. rok,
  • 5 % (bez zmeny) za 50. až 59. rok,
  • 7,5 % (doteraz 7 %) za 60. a každý ďalší získaný rok dôchodkového poistenia.

Každý, koho sa tieto zmeny týkajú, dostane od Sociálnej poisťovne písomné rozhodnutie. Ak od 1. októbra 2023 bude suma súčasného dôchodku nižšia ako nová suma minimálneho dôchodku, vznikne nárok na minimálny dôchodok vo zvýšenej sume. To znamená, že takíto poberatelia dostanú výhodnejší dôchodok. Všetky sumy dôchodkov si môžete nájsť na stránke Sociálnej poisťovne.

Sumy minimálnych dôchodkov.

Sumy minimálnych dôchodkov. Zdroj: Relia

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Sociálna poisťovňa bude mať čoraz vyššie výdavky

Jeden z najväčších nárastov výdavkov Sociálnej poisťovne predstavuje práve vyplácanie dôchodkových dávok. Medziročne tieto výdavky vzrástli o 902 miliónov eur, čím sa dostali na úroveň takmer 5 miliárd eur.

Jeden z hlavných faktorov je okrem inflácie aj rýchlo starnúce obyvateľstvo Slovenska. Dokonca sa očakáva, že Slovensko sa stane najrýchlejšie starnúcou ekonomikou v Európe. Ku koncu júna sa počet vyplácaných dôchodkov medziročne zvýšil o 12 700.

V budúcnosti bude Sociálna poisťovňa čeliť čoraz väčšiemu počtu dôchodcov. Rozloženie slovenského obyvateľstva podľa vekových skupín jasne naznačuje, že v budúcnosti nebude mať kto na seniorov zarábať peniaze. Navyše, od budúceho roka už nebude platiť zastropovanie dôchodkového veku. Po novom bude dôchodkový vek rásť automaticky podľa strednej dĺžky života.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovenskí penzisti budú mať krajšie Vianoce. Čaká ich štedrý 13. dôchodok

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Najčítanejšie články

1

Jeden z najväčších zamestnávateľov ohlásil masívne prepúšťanie

2

Na Slovensku vyrastie nové obchodné centrum. Poteší obyvateľov tohto mesta

3

Slováci, pozor. Falošný eshop je na nerozoznanie od originálu, no ide o podvod

4

Štát masívne zvyšuje dávky tej skupine ľudí, ktorá ich nepotrebuje

5

Známa banka porušila práva svojich klientov. Bez súhlasu presunula ich účty

PR články

Tento kryptomenový token bude pre slovenskú komunitu obrovským prínosom. Toto by ste o ňom mali vedieť

Marek Bednárik | 21. novembra 2023 Horúca novinka

V spolupráci s FinSystems. Globálny kryptomenový trh sa prebudil a viaceré indikátory naznačujú skorý rast Bitcoinu na nové tohtoročné maximá okolo 50 000 dolárov.

Kryptotrh rastie a Slováci sa tešia na zisky
Horúca novinka

Ultimátne spojenie sveta kryptomien a podnikania: Funkcie tejto appky vyrážajú dych

Henrieta Balázsová | 20. novembra 2023

V spolupráci s Wexo. Kryptomeny sa stále viac etablujú ako súčasť moderného obchodovania. Pre podnikateľov, ktorí chcú využiť túto príležitosť, je tu skvelá aplikácia umožňujúca obchodovanie s rôznymi typmi kryptomien.

Aplikácia Wexo Business je splneným snom každého podnikateľa