Slováci nie sú schopní pracovať až do dôchodkového veku. Ten ale bude od budúceho roka stúpať

Ekonomika Slováci pôjdu do penzie neskôr.
Slováci pôjdu do penzie neskôr. Zdroj: shutterstock.com/Liderina/Creative Photo Corner
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Dôchodkový vek na Slovensku v súčasnosti začína pre všetkých penzistov najneskôr v 64 rokoch ich života. Od budúceho roka už ale nebude platiť zastropovanie dôchodkového veku. Slováci pôjdu do penzie stále neskôr, ako informovala Pravda.

Podľa aktuálnych dát je zrejmé, že väčšina Slovákov sa penzie nedožije v zdraví. Veľké množstvo Slovákov nedokáže vo vyššom veku pracovať kvôli nepriaznivému zdravotnému stavu, no na penziu podľa nášho dôchodkového systému ešte nárok nemajú. Tak sú odkázaní na dávky v nezamestnanosti.

Dôchodkový vek na Slovensku bude stúpať

Od januára budúceho roka bude v platnosti dôchodková reforma, ktorá Slovákom oddiali vek odchodu do dôchodku. Sociálna poisťovňa na svojich stránkach uvádza prehľadnú tabuľku aj kalkulačku dôchodkového veku, ktorá je platná v súčasnosti.

Kým v roku 2023 sa penzie dočkajú Slováci vo veku 64 rokov, po novom bude dôchodkový vek rásť automaticky podľa strednej dĺžky života. Bude sa predĺžovať približne o jeden až dva mesiace ročne. Rezort práce stanoví dôchodkový rok po novom prvýkrát v roku 2026 a bude v platnosti 5 rokov.

Ak by nová reforma platila už aj v súčasnosti, do penzie by Slováci odchádzali vo veku 70 rokov.

Slováci žijú v zdraví omnoho kratšie ako iní Európania

Index prosperity, ktorý zverejnila Slovenská sporiteľňa ukázal, že Slováci žijú v zdraví pomerne krátko. Veľká časť populácie už pred dosiahnutím dôchodkového veku nie je schopná pracovať. „Znepokojujúci je fakt, že na Slovensku žijeme zdravé životy relatívne krátko – v priemere iba do 57 roku života. V porovnaní so Švédskom si podľa Eurostatu užívame zdravý život až o 13 rokov kratšie”, uvádza Slovenská sporiteľňa.

Slovenskí dôchodcovia dostali v auguste vyššie penzie

Slovenskí penzisti sa môžu radovať z vyšších dôchodkov, ktoré im vláda odklepla v tomto roku. Od júla stúpla suma minimálneho dôchodku na 136 % sumy životného minima. Dôchodok tak Slovákom vzrástol o 10,6 %.

„Sociálna poisťovňa od júla zvýši sumy minimálneho dôchodku, po novom ho bude poberať viac dôchodcov. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa s účinnosťou od 1. júla 2023 menia sumy minimálneho dôchodku a mení sa aj spôsob určenia jeho sumy,” uvádza Sociálna poisťovňa na svojej web stránke.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Dôchodky stúpnu ešte raz v októbri

Dôchodcovia na Slovensku si prilepšia aj v októbri, keď suma minimálneho dôchodku znova stúpne a to na 145 % sumy životného minima. Penzisti tak dostanú minimálny dôchodok za 30 rokov dôchodkového poistenia 389,90 eur mesačne.

„Cieľom opatrení je zvýšenie solidarity dôchodkového systému s najnižšími príjmovými skupinami obyvateľstva. Rovnako zabezpečenie základného účelu minimálneho dôchodku a tým, aby jeho poberatelia neboli závislí od pomoci v hmotnej núdzi”, uvádza Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny.

Slováci sa tento rok tešia aj na 13. dôchodok

V tomto roku bude Sociálna poisťovňa penzistom vyplácať aj 13. dôchodok. Jeho maximálna výška bude 300 eur, v závislosti od sumy dôchodkovej dávky. Podrobne sme vás o tom informovali v našom nedávnom článku.

Prečítajte si aj: Dôchodcovia pozor: V septembri sa budú dôchodky vyplácať inak

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.