Štát dáva na dôchodky Slovákov takmer o miliardu viac ako pred rokom

Ekonomika Dôchodky Slovákov stoja štát o miliardu viac
Dôchodky Slovákov stoja štát o miliardu viac. Zdroj: shutterstock.com/Robert Kneschke/Ewa Studio
BITmarkets BITmarkets

Výdavky Sociálnej poisťovne na vyplácanie dôchodkových dávok za prvý polrok tohto roku zaznamenali extrémny nárast. Medziročne vzrástli o 902 miliónov eur, čím sa dostali na úroveň takmer 5 miliárd eur, informoval o tom denník Pravda. Toto rekordné zvýšenie výdavkov je zrejmým dôkazom rastúcej starobnej populácie a zmien, ktoré v tomto roku navýšili dôchodky Slovákov.

Dôchodky Slovákov stáli Sociálnu poisťovňu o 902 miliónov viac ako pred rokom

Podľa správy o hospodárení Sociálnej poisťovne výdavky na penzie dosiahli v období od januára do júna takmer 5 miliárd eur, čo je o 902 miliónov eur viac než v rovnakom období minulého roku. Tento nárast je významný, ak vezmeme do úvahy, že v minulosti bol ročný nárast dôchodkových výdavkov menej dramatický.

Rodičovské dôchodky predstavujú významnú časť týchto nárastov, keďže poisťovňa vyplatila do konca júna takmer 270 miliónov eur na tento účel. Ďalšie zvýšenie výdavkov nastalo v súvislosti s valorizáciou dôchodkov od začiatku tohto roku, keď sa vyplatilo ďalších 511 miliónov eur.

Priemerné zvýšenie na jeden dôchodok dosiahlo 46,70 eur. Starobné penzie stúpli v priemere o 57 eur, predčasné starobné penzie o 63,70 eur a invalidné dôchodky o 35 eur.

Dôchodky v tomto roku už raz stúpli o čom sme vás informovali v našom júlovom článku. No nebolo to poslednýkrát, pretože k ďalšiemu navýšeniu penzií dôjde v tomto roku ešte raz. Zároveň bude štát vyplácať aj 13. dôchodok. O tom kto má na neho nárok sa dočítate v našom nedávnom článku.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Na Slovensku pribudlo takmer 13 000 nových penzistov

Nárast výdavkov na penzie sa týka nielen finančných aspektov, ale aj počtu vyplácaných dôchodkov. Ku koncu júna sa počet vyplácaných dôchodkov medziročne zvýšil o 12,7 tisíca.

Najvýraznejším prispievateľom k tomuto nárastu boli starobné penzie, ktorých poisťovňa vyplatila o 10,1 tisíca viac než v predchádzajúcom období. Vdovské dôchodky zaznamenali taktiež nárast o 177, zatiaľ čo vdovecké dôchodky poisťovňa vyplácala o 1,2 tisíc viac ako v rovnakom období pred rokom.

Naopak, invalidné dôchodky dosiahli mierny pokles, pričom poisťovňa ku koncu júna vyplácala o 2,2 tisíc menej invalidných penzií. Tento údaj naznačuje, že dôchodkový systém výrazne ovplyvňujú rôzne faktory, vrátane zmien v pracovnej sile a zdravotnom stave obyvateľstva.

Celkový nárast výdavkov na dôchodky o takmer miliardu eur za prvý polrok tohto roku je nepochybne výzvou pre štátny rozpočet a dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému. Je nevyhnutné, aby vláda starostlivo monitorovala tieto trendy a hľadala spôsoby ako zabezpečiť finančnú stabilitu dôchodkového systému do budúcnosti. S rastúcim počtom seniorov bude táto úloha každým rokom ťažšia a o to dôležitejšia.

Prečítajte si aj: Slováci nie sú schopní pracovať až do dôchodkového veku. Ten ale bude od budúceho roka stúpať

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: PravdaTAGY:
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.

Najčítanejšie články

1

Najväčšia slovenská banka vydala varovanie. Slováci môžu prísť o peniaze a dostať sa do problémov so zákonom

2

Vodiči zúria. Nová daň ich núti platiť za každý prejdený kilometer

3

Veľká automobilka vyhlásila bankrot

4

Sú unikátne slovenské kúpele pred bankrotom? Súd dal majiteľovi poslednú šancu na záchranu

5

Slováci si od júla priplatia za každodenné potraviny

PR články

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom konferencie CryptoVestibull. Získajte vstupenky za zvýhodnenú cenu

Henrieta Balázsová  | 14. júna 2024

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom prestížnej konferencie CryptoVestibull, ktorá sa zameriava na svet kryptomien a blockchain technológií. CryptoVestibull: Unikátne podujatie CryptoVestibull je podujatie, ktoré združuje odborníkov, nadšencov a investorov z oblasti kryptomien a blockchainu.

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom konferencie CryptoVestibul