[Seriál] Po stopách kritikov kryptomien – Warren Buffett – časť 2.

Okazio PCBitmarkets

Náš najnovší seriál pokračuje. Po predstavení známeho ekonóma a veľkého odporcu kryptomien Nouriela Roubiniho sa pozrieme na človeka, ktorý patrí k absolútnej svetovej smotánke. Najznámejší investor, jeden z najbohatších ľudí na svete, riaditeľ spoločnosti Berkshire Hathaway a rovnako aj jedna z najvplyvnejších osôb na svete. To všetko je Warren Buffett, o ktorom si dnes povieme viac informácií a pozrieme sa na to, prečo by mu kryptomeny nemali voňať.

Kto vlastne je Warren Buffett?

Z veľkej časti sme už načrtli, čo všetko Warren Buffett vo svojom živote dokázal. A dokázal toho naozaj viac ako dosť. Veď už len vybudovať majetok v hodnote 90 miliárd dolárov je pre drvivú väčšinu ľudí úplne nepredstaviteľné. To sa však Warrenovi Buffettovi podarilo najmä vďaka striktným investičným pravidlám, vizionárskej vlohe, ale určite aj prísnej disciplíne a tvrdej práci.

Narodený dňa 30. augusta 1930 v Omahe (Nebraska, USA) bol Warren Buffett vychovávaný otcom politikom a väčšinu svojho detstva tak strávil vo Washingtone D.C. Študovať sa rozhodol na University of Pennsylvania, avšak už po 2 rokoch svoje rozhodnutie zmenil. A to len na základe knihy Intelligent Investor od Benjamina Grahama. Práve Graham totiž vyučoval na Columbia University a mal obrovský vplyv na mladého Warrena Buffetta. V roku 1951 tam Buffett doštudoval a získal titul v ekonómii.

Vlastné spoločnosti a investičný štart do nebies

Ihneď po doštudovaní začal Buffett s mnohými pokusmi v investičnom svete. Konkrétne založil spoločnosti Buffett-Falk & Co. (1951 – 1954), Graham-Newman Corp (1954 – 1956), Buffett Partnership Ltd (1956 – 1969) a nakoniec Berkshire Hathaway Inc (1970 až dodnes).

A práve Berkshire Hathaway je jedným z najväčších výsledkov tvrdej práce Warrena Buffetta. Jedna z najznámejších a najbohatších spoločností na svete je investičným gigantom a tomu nasvedčuje aj portfólio tejto spoločnosti. V ňom sa nachádzajú akcie takých firiem a konglomerátov ako IBM, JPMorgan, Amazon, American Express, Wells Fargo, Proctor & Gamble, General Motors, General Electrics alebo Walmart Sales.

Investičné stratégie a základné rady

Držať, držať a držať. Aj tak by sme mohli v jednoduchosti opísať investičnú stratégiu Warrena Buffetta. Ten totiž vždy tvrdil (ako jeho vzor Benjamin Graham), že kľúčom k investovaniu je dlhodobá hodnota akcií a investovanie v čase, kedy je cena nižšia ako reálna hodnota (intrinsic value) akcie. Takisto zdôrazňoval, že je nevyhnutné investovať iba do firiem, ktorým investor rozumie (čomu sa budeme venovať viac aj pri spojení s kryptomenami).

Rád má samozrejme Warren Buffett viac ako dosť. Najčastejšie však zdôrazňuje, že by ľudia mali hľadať spoločnosti s dlhodobou víziou, cieľom a kvalitným produktom. Rovnako by mali mať vždy pripravené peniaze na investovanie. Takisto zdôrazňuje, že investovať treba do spoločností, ktoré majú jasnú výhodu na trhu (voči konkurencii).

Warren Buffett a kryptomeny

No a teraz to najpodstatnejšie. A tými sú vyjadrenia Warrena Buffetta a jeho postoj voči kryptomenám. Ako však už nasvedčuje názov tohto seriálu, Buffett určite nepatrí k žiadnym zástancom kryptomien. A to ani zďaleka. Sám sa niekoľkokrát do kryptomien poriadne obul. Bitcoin označil za „škodlivý jed, otravu na potkany, nástroj podvodníkov alebo gamblerov.”

Rovnako sa ale hneď niekoľkokrát vyjadril, že kryptomenám absolútne nerozumie a nikdy ich poriadne neštudoval. Už iba na základe tejto informácie a jednej z jeho hlavných rád tak vieme, že do kryptomien na čele s Bitcoinom by nikdy neinvestoval. Navyše, o Warrenovi Buffetovi je dlhodobo známe, že nie je žiadnym technickým expertom a podporovateľom najnovších technológií. Práve preto sa do kryptomien často naváža a svojich investorov vyslovene varuje pred investíciou do týchto aktív.

Záver

Náš seriál týmto článkom ale určite nekončí. Je celý rad kryptomenových kritikov, ktorí na nás ešte čakajú a ktorých vám postupne ešte predstavíme. Určite sa pozrieme napríklad na Jamieho Dimona alebo kolegu Warrena Buffetta Charlieho Mungera. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o iných kritikoch, tak neváhajte a napíšte nám mená kritikov do komentárov tu alebo na Facebooku.

Čo čítať ďalej?

Bude Facebook GlobalCoin hanbou všetkých kryptomien?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroje:
forbes.com
wikipedia.org
investopedia.com
investopedia.com

Anycoin pc bannerAnycoin mobil banner
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.