Berkshire Hathaway - Bitcoin je veľmi nechutný škodlivý jed
Berkshire Hathaway - Bitcoin je veľmi nechutný škodlivý jed Zdroj: shutterstock.com/JonathanWeiss

Každoročné stretnutie akcionárov denníka Daily Journal zvyčajne zahŕňa aj vystúpenie podpredsedu Berkshire Hathaway, Charlieho Mungera. Pravidelne podáva ekonomický prehľad. Tento deň – na Valentína využil aj 94-ročný Warren Buffett k napadnutiu najpopulárnejšej kryptomeny na svete.

Berkshire Hathaway chce poslať policajtov na Bitcoin

Z Los Angeles prišiel Charlie Munger hneď s tým, že:

“Nezvažoval ani jednu sekundu, čo by sa malo robiť s Bitcoinom. Nenávidel som ho hneď od prvej  minúty, kedy vznikol. Čím je populárnejší, tým viac ho nenávidím. Je nechutné, že bol ľuďmi takto prijatý. ” 

Svojimi poznámkami sa nesústreďoval len na Bitcoin.  Diskutoval štýlom „otázka-odpoveď“  o nespočetných témach týkajúcich sa ekonomiky.

Napätie medzi starým a novým

Pokiaľ však ide o Bitcoin, pľuval jedovaté sliny:

Je to škodlivý jed. Náš uvoľnený prístup je zlý. Správnou odpoveďou je tvrdo zasiahnuť. Je to práca vlády.

Zdá sa, že schvaľuje alternatívne platobné systémy, akými sú We Chat, v Číne obľúbená smartphone aplikácia. Ale o Bitcoine povedal, že je utrpením pre všetkých, ktorí chcú ľahké peniaze a prosí Boha, aby ho budúca generácia neprijala, pretože je “úplne hlúpy”.

Cena transakcie na burze Berkshire Hathaway sa bežne pohybuje na viac ako 300 000 dolároch. Charlie Munger sa podieľa na úspechoch spoločnosti už viac ako štyri desaťročia, vyhľadávajúc výhodné  investície do dlhodobo dobrých spoločností, ktoré môže investor pochopiť.

Pre skúsených investorov ako je Munger, je Bitcoin príliš abstraktný. Nedostatok základov, ako ich  Munger chápe – žiadne firemné kancelárie, žiadna dozorná rada, žiadny veľký regulačný nástroj atď. – môže pre neho znamenať len odsúdenie Bitcoinu. Je to klasické rozdelenie medzi investormi dnešných dní a tými, ktorí boli úspešní v starom svete a nedokážu doceniť to, čo by mohlo byť skutočnou „výmenou finančných stráží“.

Strach investorov

Akciový trh je teraz v korekcii (prvej veľkej za posledných deväť rokov), pričom hlavné indexy poklesli v Januári o viac ako 10% . Cena akcií Berkshire Hathaway, konglomerátu vedenom miliardárom Warrenom Buffettom, klesla o 11,6%. Len sám Buffet prišiel o 11,2 miliardy dolárov.

Tento výrazný pokles akciového trhu a naopak rast Bitcoinu a celého kryptomenového trhu jemu ani iným konzervatívnym investorom nepridáva na spokojnosti. Tvrdia síce, že korekcie sú normálne a prinášajú nové možnosť investovania, ale ich agresívne útoky proti Bitcoinu naznačujú ich narastajúce obavy.

Na záver

Na záver ostáva len dodať, že Bitcoin je nový a pre nich nepochopiteľný fenomén, ktorý stále viac zasahuje do ich sveta, ktorý chápali a vedeli ho využívať a často s ním aj manipulovať. Ako by povedal básnik:

“Staré hviezdy padajú, nové nahor stúpajú.” 

Nenechajte si  ujsť naše spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás môžete sledovať na našej facebookovej stránke  

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance