Warren Buffett sa neskutočne mýli – nie je to prvýkrát

3
Warren Buffett

Tento uznávaný „starý pán“ prirovnáva Bitcoin k jedom na potkany a tvrdí, že ide o modlu poblúznených šarlatánov. Jeho averzia voči tejto technológii je taká silná, že je z nej cítiť jeho strach. Ten je ale opodstatnený, keďže ľudia sa boja toho, čomu nerozumejú.

Neznalosť technológií neospravedlňuje

Warren Buffett, nazývaný tiež ako „Veštec z Omahy“, ktorý údajne stále vlastní véčkový telefón „kalkulačku“, pripomínajúcu prelom tisícročí, vysvetlil, že zatiaľ čo blockchainové technológie majú „význam“, Bitcoin nie je ničím výnimočný a nemá žiadnu „hodnotu“.

Buffett svoje neslávne známe výroky opiera o „fakty“, ako sám uvádza:

„NIČ TO NEPRODUKUJE. CELÝ DEŇ DO TOHO ZÍZATE A POTOM SA ZNENAZDAJKY VYTVORIA MALÉ BITCOINY ALEBO NIEČO PODOBNÉ. JE TO BLUD.“

Ktokoľvek aspoň trochu zasvätený do fungovania blockchainu sa musí od smiechu chytať za brucho. A tipoval by som, že moja babička vie z novín a televízie o Bitcoine viac než on. Jeho tvrdenie bije do očí a len potvrdzuje, ako veľmi je mimo…

S technologickými firmami to nevie

Zatiaľ čo mnohých kryptoodborníkov jeho slová urážajú, niektorí tvrdia, že Buffettova averzia k Bitcoinu je skôr pozitívnym znamením. Avichal Garg, riaditeľ spoločnosti Electric Capital, na túto tému polemizoval.

V tweete Garg uviedol, že Buffettovou investičnou stratégiou je držať sa spoločností, ktoré pozná, ktoré nezahŕňajú startupy alebo tie rizikovejšie firmy. To znamená, že tento uznávaný investor by vo svete digitálnych mien pravdepodobne nemohol prijať správne rozhodnutia a sám pravdepodobne tuší, že by prerobil aj na topánkach.

Buffettove technologické (ne)investície

Buffett zanevrel aj na firmy, ako sú Google, Facebook alebo Amazon, a až z odstupom času uznal, že bola chyba do nich neinvestovať. Je až prekvapujúce, že v roku 2016 investoval do firmy Apple, avšak jeho investícia nebola údajne nijako motivovaná technologickou inováciou, ale čisto ekonomickými ukazovateľmi.

Záver

Môžete sa hnevať na človeka, ktorý rozumie Bitcoinu menej než vaša babička, a preto sa ho bojí a očierňuje ho? 😀

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Dariusz Matuszyński.

3
Leave a Reply

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MamlasLiborPeter Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Peter
Guest
Peter

V jednom ma Warren Buffett pravdu. Krypto je jed na potkany – banky a vlády.

Libor
Guest
Libor

Stále tomu nerozumiete z finančného hľadiska. Warren krtizuje Bitcoin ako finančné aktívum a nie ako technológiu blockchainu. To sú dve rozdielne veci. Súčasný stav v krypte je taký, že na super a perspektívnej technológii blockchainu sa nachádzajú obskúrne finančné aktíva vo forme kryptomien a tokenov. A to sa týka aj XRP. No ale môžete sa hnevať na IT špecialistov a hackerov ak tomu nerozumejú ? 🙂

Mamlas
Guest
Mamlas

No tomu moc nerozumím….. co vám zbyde kdyz odstraníte kryptomenu, která blockchain pohání?