[Seriál] Po stopách kritikov kryptomien – Nouriel Roubini – časť 1.

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Už to tak vyzerá, že kryptomeny sú na ceste k podobnému rastu, aký sme videli koncom roka 2017. To však znamená, že sa bude stále ozývať viac a viac neprajníkov a hejterov. Tí budú hľadať akúkoľvek možnosť na to, aby kryptomeny zhodili a verejne urazili. Jedným z najväčších kritikov a hejterov kryptomien je nepochybne ekonóm Nouriel Roubini. A presne touto osobou celý seriál nazvaný „Po stopách kritikov kryptomien” aj začneme. Je to totižto práve Nouriel Roubini, ktorý sa do kryptomien naváža azda najčastejšie. Prečo je to však tak?

Kto vlastne je Nouriel Roubini?

Ekonóm, profesor na New York Univerzity, ale aj vlastník a riaditeľ spoločnosti Roubini Macro Associates. To všetko je Nouriel Roubini. Ako si však tento človek dokázal získať taký rešpekt vo svete ekonómie?

Roubini sa narodil v Turecku v roku 1958, aby sa následne presťahoval do Talianska, kde študoval na univerzite Bocconi v Miláne. To ho pripravilo na jeho následne štúdium na Harvarde, aby po dokončení svojho doktorátu začal pracovať ako akademik na univerzite Yale. Neskôr začal Nouriel Roubini pracovať pre IMF (Medzinárodný menový fond), World Bank (Svetovú banku), Federal Reserve (Centrálnu banku USA), ale aj pre centrálnu banku Izraela. Práve všetky tieto pracovné pozície budú neskôr dôležité pre pochopenie Roubiniho nenávisti voči kryptomenám.

Výskum a zameranie Nouriela Roubiniho

Ešte predtým, ako sa pozrieme na jeho názory na kryptomeny, predstavme si aj výskum a konkrétne zameranie tohto ekonóma. Jeho hlavným záujmom je štúdium medzinárodnej ekonómie, ale aj novovznikajúcich trhov. Práve vďaka jeho expertíze v týchto oblastiach bol následne Roubini jedným z hlavných poradcov Timothyho Geithnera, ktorý bol v roku 2009 ministrom financií v USA.

Práve vďaka jeho skúsenostiam bol aj jedným z tých ľudí, ktorí upozorňovali na hroziacu ekonomickú katastrofu pred krízou v rokoch 2007-2008. Svoje upozornenia zakladal na tom, že sledoval vznik aj následky kríz v Ázii v roku 1998. Správanie trhov (najmä tých s nehnuteľnosťami) bolo podľa Roubiniho veľmi podobné medzi tým, čo sa stalo v Ázii v roku 1998 a USA v rokoch 2007-2008.

Nouriel Roubini a jeho vyjadrenia voči kryptomenám

No a teraz tá najpodstatnejšia časť a tou je „vzťah” Nouriela Roubiniho a kryptomien. Vzťah je však možno silné slovo, keďže Nouriel Roubini kryptomenám iba sústavne nakladá. Je úplne bežné, že sa o nich vyjadruje ako o bublinách, Ponzi schémach alebo iba fiktívnych aktívach, ktoré nemajú absolútne žiadnu hodnotu a sú využívané iba kriminálnikmi. Rovnako spochybňuje aj bezpečnosť týchto mien, pričom poukazuje najmä na časté hacky.

Tam však jeho kritika nekončí. A to ani zďaleka. Pretože v prípade Nouriela Roubiniho by bolo úbohé, ak by kritizoval iba kryptomeny. Preto sa napríklad vyjadril, že blockchain technológia je kompletne nepotrebná, zbytočná a aktuálne aj v obrovskom hype. Naložil rovnako aj fanúšikom a podporovateľom kryptomien, o ktorých sa vyjadril ako o arogantnej horde ničnetušiacich fanatikov. Prirovnal ich (možno smiem povedať, že nás) až k extrémistom, ktorí nemajú absolútne žiadne pochopenie úplne elementárnej ekonómie, financií, peňazí, monetárnej politiky a politiky ako takej.

Prečo však Nouriel Roubini nenávidí kryptomeny?

Odpoveď som už čiastočne naznačil hneď v prvom odseku. Nouriel Roubini pracoval pre centrálne banky po celom svete. Rovnako je jeho výskum z veľkej väčšiny zameraný na monetárnu politiku. Je teda stelesnením toho, čo kryptomeny majú „odstrániť” alebo vymeniť. Niet sa teda čomu diviť, keď vidíme, ako Roubini nakladá na kryptomeny. Je to kvázi jeho poslaním.

Čo je však šokujúce oveľa viac je to, akým spôsobom to robí. Okrem toho, že znehodnocuje prácu hneď tisícok ľudí (tých, ktorí pracujú za rôznymi blockchain projektmi a kryptomenami), uráža všetkých, ktorí nemajú rovnaký názor, ako má on. Robí to však veľmi infantilne, detinsky a takpovediac extrémne povýšenecky. Namiesto toho, aby sa snažil ľuďom vysvetliť, prečo sú tie kryptomeny tak strašne zlé, tak všetkých iba osočuje.

Záver

Nouriel Roubini bol našou prvou osobnosťou a prvým kritikom, ktorého sme si predstavili v tomto novom seriáli. Určite prinesieme ešte niekoľko ďalších osobností, ktoré na kryptomeny nenájdu jedného dobrého slova. Avšak bezpochyby bol Nouriel Roubini tým prvým, ktorého sme museli spomenúť, keďže kryptomenám nakladá asi najčastejšie a najostrejšie zo všetkých. Ak máte akékoľvek iné tipy na osobnosti, ktoré by sme mali spomenúť v tomto seriáli, tak nám neváhajte napísať váš návrh či už tu alebo na Facebooku.

Čo čítať ďalej?

Facebook chce predstaviť svoju platobnú kryptomenu v roku 2020 – obíde banky?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroje:
cointelegraph.com
cointelegraph.com
twitter.com
ccn.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.