[Seriál]: Kryptomeny, ktoré generujú pasívny príjem – NEO

1

V predošlých dvoch častiach o kryptomenách, ktoré vám budú generovať pasívny príjem, sme si vysvetlili ako funguje algoritmus Proof of stake (POS) a predstavili sme si prvého zástupcu – DASH. Dnes sa zameriame na nemenej populárnu kryptomenu – NEO.

Základy NEO a krátka história

NEO, ktorý je niekedy označovaný ako „Čínske Ethereum“, je kryptomena a zároveň blockchain, ktorá umožňuje vývoj DApps aplikácií a inteligentných zmlúv (smart contracts). Projekt založili Da Hongfei a Erik Zhang v roku 2014 v Číne a jeho pôvodný názov bol AntShares (ANS). Ten sa zároveň stal prvou decentralizovanou platformou s otvoreným zdrojovým kódom, ktorej pôvod pochádza z tejto krajiny. Vývojári zároveň označujú NEO ako distribuovanú sieť pre inteligentnú ekonomiku, ktorá dokáže spracovať viac ako 1 000 transakcií za sekundu (dlhodobý cieľ je zvýšiť toto číslo až na 10 000 transakcií za sekundu).

GAS token a jeho distribúcia

Okrem samotnej meny NEO má platforma ďalší token nazývaný GAS (jeho pôvodný názov bol ANC-Antcoins). Kým NEO slúži na tvorbu blokov a správu siete, GAS je akýmsi „palivom“ pre realizáciu transakcií v tejto sieti. V skratke to znamená, že ak používateľ chce vykonať operáciu, musí za ňu zaplatiť práve týmto tokenom.

Distribúcia GAS tokenu je pomerne jednoduchá. Vždy, keď vznikne nový blok, vygeneruje sa aj tento token. Na jeden blok pritom pripadne 8 GAS, pričom interval medzi jednotlivými blokmi je približne 15-20 sekúnd. Pri tomto nastavení vznikne za rok približne 2 milióny blokov, ktoré uvoľnia do obehu 16 miliónov tokenov.

Dôležité je dodať, že každý rok dochádza pri vytvorení nového bloku k zníženiu vygenerovaných GAS tokenov presne o jeden. Tento princíp bude fungovať až pokým sa nedosiahne vzťah 1 blok = 1 GAS. Pri odhadovanom tempe vzniku nových blokov sa predpokladá, že celková supply (100 miliónov GAS) bude v obehu o 22 rokov.

Ako zarábať s NEO

Na získanie GAS tokenov a teda tvorbu vášho pasívneho príjmu je dôležité dodržať v podstate len niekoľko zásad. Prvou je, že musíte vlastniť kryptomenu NEO, a druhou, že ju musíte držať v na to určenej peňaženke. Inými slovami povedané, akonáhle si ju zakúpite na ktorejkoľvek burze, kde je obchodovateľná, treba ju previesť do oficiálnej peňaženky. Na základe držaného množstva vám bude následne pripisovaný GAS token.

Oficiálnu peňaženku si môžete stiahnuť do svojho počítača na tejto stránke:
https://neo.org/download

Koľko reálne zarobím

Ako som uviedol vyššie, vyťaženie jedného bloku uvoľní do obehu 8 GAS tokenov. Tie sú následne rozdistribuované medzi držiteľov tejto meny. Pri vlastnení koľkých NEO coinov začína byť tato forma investovania zaujímavá? Na stránke https://neotogas.com/ si môžete jednoducho vypočítať váš výnos. Vo všeobecnosti platí, že 1 NEO vám vygeneruje približne 0.1 až 0.16 GAS. Rozpätie hodnoty je dané faktom, že rýchlosť tvorby nových blokov nie je konštantná.

Pre lepšiu predstavivosť uvádzam rýchly prepočet:

  • Množstvo vlastnených NEO: 10
  • Nákupná cena NEO (k 8.marcu 2018): 78,66 EUR za kus / celková investícia 786,6 EUR
  • Počet získaných GAS tokenov za rok: 1.04 GAS (pri aktuálnej rýchlosti generovania blokov)
  • Výnos pri aktuálnej cene GAS (k 8.marcu 2018): 21 EUR (pri cene 21.84 Eur za 1 GAS)

Predpokladaný výnos si môžete vypočítať aj na tejto stránke.

Vyššie uvedený prepočet ráta s rýchlosťou generovania blokov každých 24 sekúnd. Podľa whitepaper, kde je uvedená rýchlosť od 15-20 sekúnd ide o značné spomalenie, ktoré sa samozrejme odzrkadlí vo výpočte a tým pádom aj na vašom zisku. Inými slovami povedané, ak sa rýchlosť ťažby zrýchli a hodnota GAS pôjde hore (all time high bolo v januári tohto roku takmer 75 EUR !!!) môžeme sa baviť o úplné iných výnosoch.

Sumár:
Názov: NEO
Kód meny: NEO
Vznik: 2014
Supply: 100 miliónov NEO, 100 miliónov GAS tokenov
Generovanie blokov: 15-20 sekúnd
Oficiálna peňaženka: NEON wallet

Záver

Ak vás náš seriál oslovil, napíšte nám komentár, dajte tip na oblasti, ktoré vás zaujímajú a určite si nenechajte ujsť aj ďalšiu časť o PoS kryptomenách, ktorú pre vás pripravujeme.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Predošlé diely tohto seriálu o kryptomenách, ktoré generujú pasívny príjem si môžete prečítať po kliknutí na odkazy nižšie:

Kryptomeny, ktoré generujú pasívny príjem – úvod do Proof of Stake
Kryptomeny, ktoré generujú pasívny príjem – Dash

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek zvončekom vľavo dole. Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
neo.org
neotogas.com

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.