Sú kryptomeny nástrojom bohatých, ako vás pripraviť o peniaze?

Analýzy Sú kryptomeny nástrojom bohatých, ako vás pripraviť o peniaze?
Sú kryptomeny nástrojom bohatých, ako vás pripraviť o peniaze? Zdroj: shutterstock.com/OPOLJA
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Pred desiatimi rokmi bol Bitcoin a kryptomeny exkluzívnou záležitosťou undergroundu, anarchistických skupín fanúšikov kryptografie, ktoré v tomto sektore videli vzburu voči finančnému mainstreamu, nadvláde korporácií, miliardárskych elít a centrálnych bánk. Decentralizácia, anonymita a deregulácia boli fundamentálne znaky, ktoré priťahovali fanúšikov kryptografie.

Postupná mediálna popularizácia a cenový rast Bitcoinu začali priťahovať pozornosť nielen retailových investorov, ale aj milionárov a miliardárov, ktorí v kryptomenových špekuláciách videli možnosť, ako sa dostať ľahko k rýchlym peniazom. Od posledných bullmarketov po ten posledný sme svedkami radikálnej transformácie celého sektoru, ktorý sa dostal plne pod kontrolu inštitúcií a veľkých hráčov. Kryptomeny sa stali trendom, súčasťou mainstreamu a pôvodný zmysel umiera do tej miery, ako rastie počet elitných investorov a inštitúcií.

Paradox kryptomien

V dnešnom článku Bitcoin vs. inštitucionálni investori – dokážu jeden bez druhého prežiť? (Komentár) sa kolega Marek Hamran zamýšľal nad vzťahom medzi Bitcoinom, jeho cenou a inštitucionálnymi investormi. Načrtol tu jeden paradox, ktorý si musíme pripomenúť. Bitcoin nevznikol ako investícia. Kryptomena nemala pôvodne slúžiť ako investičné aktívum, do ktorého budú investovať miliardári. Pokiaľ sa retailoví investori tešia z toho, že na trh prúdia veľkí hráči, nepochopili zmysel Bitcoinu a ide im len o zisk. Lebo keď na trh prúdia inštitúcie a tzv. investičné veľryby, aspoň sa zvezú na raste ceny.

Vývoj kapitalizácie kryptomien. Za rastom nie sä retailoví obchodníci, ale elitní investori a inštitúcie.

Vývoj kapitalizácie kryptomien. Za rastom nie sú retailoví obchodníci, ale elitní investori a inštitúcie. Zdroj: Coinmarketcap

Len tieto veľryby sú schopné pohnúť cenou tak, že rastie aj naše portfólio, resp. klesá. Retailových investorov je príliš málo a disponujú príliš malým kapitálom, aby pohli s cenou. No elity to vedia a využívajú to predovšetkým vo svoj prospech. Ak si niekto myslí, že tu ide o fundamenty a kvalitu projektov, tak sa veľmi mýli. Posledné roky nám ukázali, že rástli kryptomeny, ktoré nemali žiadnu hodnotu, niekedy len víziu publikovanú na svojej stránke v podobe White paper.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Má zmysel staking kryptomien? Najnovší výskum vás nepríjemne prekvapí

Kryptomeny sa čoraz viac redukujú na klasický investičný nástroj, ktorý stráca všetky pôvodné atribúty, ktoré mal. Osobne sa nemožno čudovať, prečo legendárny zakladateľ Bitcoinu zmizol. Je v tom totiž veľká symbolika. Akoby anonymný Satoshi Nakamoto ako románový Dr. Frankenstein vytvoril niečo, od čoho dal ruky preč, čoho sa zľakol a odišiel do exilu, kde možno zdesene hľadí, čo sa s jeho dieťaťom stalo.

Pôvodní kryptografickí fanúšikovia sa čoraz viac vzďaľujú od kryptomenového mainstreamu, ktorý už z definície nie je ani vhodné nazývať kryptomenami. Prečo? Pretože regulácia a KYC na burzách v masívnej miere zbavili kryptomeny ich anonymity a decentralizácie. Hodnota väčšiny mincí je určovaná niekoľkými entitami, ktoré držia veľké objemy danej kryptomeny a dokážu pohnúť s cenou kedykoľvek a strhnúť ju tam, kde chcú.

Nejde o myšlienku, hodnotu ani finančnú revolúciu, ale o biznis a zisk bohatých

Nejde o myšlienku, hodnotu ani finančnú revolúciu, ale o biznis a zisk bohatých. Zdroj: shutterstock.com/Nattakorn_Maneerat

Bohatí budú bohatší, chudobní chudobnejší

Nie je potrebné uvádzať štatistiky a zdroje údajov, keďže ide o takú samozrejmosť, že si vystačíme s konštatovaním: väčšina investorov, ktorí investovali svoje peniaze do kryptomien, je stratová. Dôvod? Nevedomosť, cenová volatilita a čistá manipulácia s trhom. Keby elitní investori nevedeli, ako ľahko možno zarobiť na krypotmenách a obrať retailových investorov o ich pár stoviek či tisícok, nehrnuli by sa do kryptomien.

Od začiatku, ako vstúpili veľkí hráči do tohto sektoru, nebolo to o výnimočnosti kryptomien, ale o možnosti zarobiť veľa a ľahko. Je naivné si myslieť, že ide o hodnotu či myšlienku kryptomien. Ide tu len o peniaze. Do Bitcoinu budú investovať nie pre jeho výnimočnosť, ale preto, že sa to aktuálne oplatí a prináša to zisk. Pokiaľ by sa zmenili podmienky, inštitúcie predajú svoje bitcoiny a nahrnú sa tam, kde je to pre (nie pre nás, bežných ľudí) výhodné.

Toto nie je o viere, o myšlienke či o zmene finančného sveta a globálnych ekonomík. Toto je jednoducho biznis, kde bohatší bohatnú a chudobní buď prídu o peniaze, alebo sa zvezú a zarobia to, čo spadlo zo stola, kde hodujú bohaté elity.

Čítaj ďalej: Toto je najrýchlejšie rastúca decentralizovaná aplikácia v dejinách kryptomien