Rozdelenie Bitcoin Cash blockchainu už zajtra! – všetko o zajtrajšom hard-forku

BITmarkets BITmarkets

Iba ~24 hodín (presný čas tu) nás delí od veľmi dôležitej udalosti, ktorá otrasie kryptomenou Bitcoin Cash a možno aj zvyškom sveta kryptomien. Dosiaľ najúspešnejší fork Bitcoinu – Bitcoin Cash – čelí updatu blockchain siete.

Hard-fork je plánovaný na 15.11.2018 o ~17:00 nášho času a je súčasťou rutinných vylepšení, ktoré sa dejú dvakrát za rok. Pre Bitcoin Cash to bude tretie veľké vylepšenie. Bohužiaľ, zdá sa že neprejde tak hladko ako predchádzajúce dva.

Každých cca šesť mesiacov rôzne tímy vývojárov prídu so svojimi návrhmi a mineri hlasujú za ten, ktorý chcú podporiť. Dosiaľ vždy získal najväčšiu podporu fork od spoločnosti Bitcoin ABC. Tentokrát je však všetko inak.

Bitcoin SV komplikuje situáciu

Zatiaľ čo väčšina uzlov siete a väčšina spoločností využívajúcich túto kryptomenu preferuje Bitcoin ABC verziu Bcashu, väčšinový hashrate dosiahla skupina za súperiacim návrhom Bitcoin SV (Satoshi Version) podporovaným Craigom Wrightom – samozvaným tvorcom originálneho Bitcoinu (ale nikto mu to samozrejme neverí).

Článok o Craigovi sme už raz písali a nájdete ho tu. Vyhlasuje v ňom, že Bitcoin by mal prejsť na 1 GB bloky. To je tiež hlavnou myšlienkou Bitcoin SV updatu, ktorý má zvýšiť maximálnu možnú veľkosť bloku na 128 MB. Trochu moc vzhľadom na fakt, že ani samotný Bitcoin Cash teraz nikto nepoužíva a väčšina blokov má veľkosť zopár kb 🙁

Všetko dôležité o Bitcoin SV nájdete tu:

(tento článok pokračuje pod odkazom)

Debilizmus – Bitcoin Cash SV update navrhuje 128 MB bloky! + bordel v Bcash komunite

Väčšina komunity vs. väčšinový hashrate

Bitcoin SV update má za sebou drvivú väčšinu siete. Samotný SVPool sa môže pochváliť 16 %, spriatelený CoinGeek má viac než 27 % a celkovo tento hard-fork podporuje 75-80 % výkonu siete.

bitcoin cash hard fork

Na druhej strane, až 98 % firiem prijímajúcich Bitcoin Cash preferuje BitcoinABC fork a podobne to vyzerá aj v prípade celkového počtu uzlov siete.

Agresívna politika podporovateľov Bitcoin SV

Aby toho nebolo málo, Craig Wright sa rozhodol zastrašovať ostatných minerov. Na svojom Twitteri vyhlásil:

https://twitter.com/ProfFaustus/status/1061917641835769857

Vo voľnom preklade:


Naozaj chcete ťažiť vzduch?

Ostatní hovoria že blufujem, ale ja
neblufujem.

Každé SATOSHI, ktoré bolo vyťažené
na node podporujúcom Bitcoin ABC, 
bude vymazané.

Ťažíte ABC, čúrate do vetra a pálite
elektriku zbytočne.

To vám sľubujem!


Inými slovami, podporovatelia Bitcoin ABC prídu o svoje coiny na SV chaine. To je skutočne úder pod pás a možno aj preto časť minerov “pre istotu” prepla na SV flag. Neprídu tak ani o cent a v poslednej chvíli môžu prepnúť na ABC.

Bohužiaľ, väčšinový hashrate aj tak pravdepodobne patrí SV forku. S tým už musíme počítať. A čo je najhoršie, podporovatelia SV sú pevne rozhodnutí zaútočiť na každý “nelegitímny” fork Bitcoinu. Slovom nelegitímny je pravdepodobne myslený každý fork, ktorý nie je kompatibilný s Bitcoin SV protokolom. Momentálne sa to týka hlavne Bitcoin ABC.

Hlavný vývojár Bitcoin ABC nevylučuje zmenu PoW algoritmu

Tieto útoky budú realizované hlavne útokom na samotnú sieť – známym 51 % útokom. Bitcoin Cash PoW momentálne funguje na SHA-256 algoritme. Jediný spôsob, ako odvrátiť útok, je prechod na iný algoritmus. To by však znamenalo, že súčasní podporovatelia Bitcoin ABC by nemali možnosť ťažiť svoj obľúbený fork.

Coiny založené na SHA-256 sa totiž profitabilne ťažia iba pomocou takzvaných ASIC-minerov. Ide o zariadenia, ktoré sú špeciálne určené na ťažbu kryptomien s týmto, a žiadnym iným algoritmom. Na rozdiel od mining rigu používajúceho (napríklad) grafické karty, tak nemôžete svojvoľne prepínať medzi rôznymi menami.

Mining rigy podporovateľov Bitcoin ABC by tak boli “nanič” (resp. stále by sa pomocou nich dal ťažiť originálny Bitcoin alebo nový Bitcoin SV). Zmena ťažobného algoritmu Bitcoin ABC je preto považovaná za posledné riešenie. Uskutoční sa iba v prípade, že by reálne prebehol útok na celú sieť. Calvin Ayre, hlavný vývojár Bitcoin ABC, o tom diskutuje na svojom Twitteri. Zmenu PoW pritom nazýva “nukleárnou možnosťou.”

Ktorý fork bude mať vyššiu hodnotu?

V prípade samotného rozdelenia siete je dosť možné, že skratku BCH si ponechá Bitcoin ABC chain a burzy pre Bitcoin SV zalistujú nové obchodné páry. Na burzách Poloniex a HitBTC už nejaký čas prebieha obchodovanie BCHABC a BCHSV futures. Aký je súčasný stav?

Pravdepodobnosť rozdelenia siete je stále vyššia, boj sa vyostruje a v čase písania tohto článku má hodnota BCHABC future kontraktu hodnotu 267 $, zatiaľ čo hodnota BCHSV future kontraktu dosahuje 216 $. Aktuálny stav nájdete na coinmarketcape:

Súčasná hodnota Bitcoin Cashu je iba 484 $, čo znamená, že na tejto udalosti sa možno bude dať zarobiť.

Čo robiť počas forku – budú moje coiny v bezpečí?

Odporúčame držať svoje Bitcoin Cash tokeny v peňaženke, ku ktorej máte privátny kľúč, resp. na burze, ktorá technologicky podporí fork (napr. Poloniex, alebo HitBTC).

Tesne po forku rozhodne svoje tokeny nikam neposielajte. Momentálne nie je úplne jasné, ako to bude s Replay Protection (hrozí, že útočník vašu transakciu zdoubluje na druhom chaine – použije rovnaký podpis).

Coinbase podporí eventuálne forky

Dôležité je, že firma Coinbase podporí prípadné forky, ktoré vzniknú z Bitcoin Cashu (SV, ABC, ďalšie verzie…). Hodinu pred forkom budú pozastavené nákupy, predaje, vklady aj výbery tohto coinu. V čase forku sa spraví snapshot celej siete a Coinbase bude monitorovať konsenzus.

Po ustálení a dosiahnutí bezpečnostných štandardov Coinbasu (napr. Replay Protection, stabilita siete…) sa obnoví obchodovanie Bitcoin Cashu (pravdepodobne ABC verzie) a Coinbase oznámi dátum, kedy bude možné vytiahnuť ostatné forky z platformy, prípadne oznámi dátum ich zalistovania.

Celé oficiálne vyjadrenie nájdete v tomto odkaze.

Niečo vám nie je jasné? Pýtajte sa!

Ak vám nie je úplne jasné, čo robiť počas forku, resp. ako získať nové coiny, budeme radi, ak sa pridáte do našej diskusnej skupiny na Facebooku a opýtate sa celej komunity. Radi odpovieme na všetky vaše otázky a poradíme vám.

Budeme tiež radi, ak nás začnete sledovať na YouTube.

Naše najnovšie video:

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY: