craig wright 1GB blocks

Zabudnite na 1MB, 2MB alebo 8MB bloky, ktoré v súčasnosti rozpútavajú obrovskú kontroverziu medzi rôznymi frakciami Bitcoin komunity. Craig Wright – muž, ktorý v minulosti vyhlásil, že je Satoshi Nakamoto, je opäť raz v centre diania.

Tentokrát so svojím divokým vyhlásením, že Bitcoin v budúcnosti zvládne 20 000 transakcií za sekundu (na hlavnom chaine). Ako na to? Nuž treba zväčšiť bloky. Poriadne zväčšiť bloky. 1GB by na začiatok mohol stačiť.

Wright, Nchain a veľké bloky

Má vôbec zmysel toto šialenstvo označovať ako veľké bloky? V tomto článku o nich budem hovoriť ako o giga-blokoch. A čo je vlastne ten blok?


Blok je základná stavebná jednotka distribuovanej databázy známej ako blockchain. Každý blok obsahuje určité množstvo transakcií. V prípade Bitcoinu sa vytvorí jeden blok každých desať minút. Tento blok má veľkosť 1 MB, teda vojde sa doň 1 MB transakcií. Viac informácií nájdete v tomto článku.

 


A teraz si predstavte bloky s veľkosťou 1 GB. Wrightova firma – Nchain, ktorá sa bezostyšne označuje za “globálneho leadera vo vývoji blockchain technológií,” pred týždňom publikovala whitepaper, v ktorom skúma reálnu využiteľnosť giga-blokov vo verejných blockchainoch.

Nástup giga-blockerov na scénu

5MB hard-disk 1956Wright a jeho tím veria, že veľkosť blokov sa v budúcnosti bude merať v gigabajtoch. A viete čo? Ono je to aj celkom uveriteľné. Veď, pozrime sa na vývoj počítačov. Pred 60-timi rokmi sa ľudia dívali na prvý 5MB hard-disk ako na ôsmy div sveta. Dnes si môžete kúpiť terabajtovú micro-SD katu.

Implementovanie 1GB blokov by v súčasnosti rozhodne nebol dobrý nápad. Ak už 2MB bloky by (podľa Bitcoin Core) centralizovali Bitcoin, čo by s ním spravil 1 GB dát každých desať minút? O decentralizácii by už nemohlo byť ani reči. celá sieť by pravdepodobne bežala na tucte datacentier s pripojením priamo na backbone internetu a gigantickým úložným priestorom. 99,999% uzlov by jednoducho zmizlo zo zemského povrchu a Bitcoin by nebol o nič lepší, než centralizované databázové systémy súčasnosti. Vlastne, bol by v mnohých aspektoch horší.

Takže… 1GB bloky áno, ale najprv by sa zišli nejaké rýchlejšie počítače a DNA disky s exabajtovou kapacitou.

Sledujte nás na facebooku. Prispievame tam každý deň. Napríklad dnes sme vás informovali o novej kryptomene NEO Gold.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance