Estónska spotreba energie bola uložená na blockchain

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Prvá spoločnosť na svete zhromaždila údaje o výrobe a o spotrebe energie v celej krajine. Spoločnosť WePower tieto dáta uložila na blockchain vo forme 39 miliárd „tokenov” energie.

Spoločnosť WePower v spolupráci s estónskym prevádzkovateľom prepravnej siete Elering prekonala ďalší míľnik na ceste za popularizáciou blockchainu. Firma dokázala previesť na blockchain dáta o elektrine v spotrebe 26 000 hodín, 24 terawattov, a síce v 700 000 domácnostiach. Dáta boli uložené vo forme 39 miliárd tokenov. Každý token je vlastne inteligentnou zmluvou (smart kontraktom), predstavujúcou kilowatthodinu elektrickej energie.

Tip redakcie: Blockchain už nie je in, nastupuje DLT

Smart kontrakty a inteligentné merače

Kaspar Karleep, CTO spoločnosti WePower, v tlačovej správe zdôraznil, že ide o projekt, ktorý zatiaľ nemá obdobu. Podobne ambiciózne projekty doteraz ešte nikde neboli zrealizované.

Estónsko sa ukázalo ako ideálne miesto pre takýto experiment. Bolo tu totižto možné dosiahnuť 100 % mieru zavedenia inteligentných meracích prístrojov na odberných miestach. Ide o riešenie, ktoré je na mnoho rokov kontroverzné, pretože odhaľuje množstvo informácií o činnostiach členov domácností, a môže byť aj hrozbou, ak sa informácie dostanú do nesprávnych rúk.

Mohlo by vás zaujímať: Milionár chce vybudovať blockchain mesto uprostred púšte – utópia alebo budúcnosť?

Ethereum je stále v plienkach

Spoločnosť WePower používa hybridnú sieť, v ktorej jedna z jej súčastí funguje na Ethereum blockchaine. Firme sa nakoniec podarilo úspešne dostať dáta do siete a vytvoriť z nich smart kontrakty, no nebolo to vôbec jednoduché. Ethereum bolo v špičkách príliš drahé, a tak musela firma často posielať dáta do platformy s minútovým, niekedy i s hodinovým meškaním.

„Aj keď je Ethereum v súčasnosti jedným z najúspešnejších blockchainov podporujúcich inteligentné zmluvy (smart kontrakty), platforma zatiaľ nie je použiteľná na implementáciu aplikácií určených pre trhy, v ktorých sa dá očakávať veľké množstvo dát,”

tvrdia vývojári firmy WePower.

Odporúčame i náš ďalší článok: Blockchainom k ​​„mestu snov” – ako Ethereum pomôže budovať Čínu

Záver

Význam tohto projektu presahuje hranice bežných experimentov. Dúfajme, že sa dočkáme i ďalších takto zásadných aplikácií v reálnom svete.

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Dariusz Matuszyński.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.