Regulačný orgán v EÚ navrhuje zákaz ťažby pomocou metódy proof-of-work!

Novinky Regulačný orgán v EÚ navrhuje zákaz ťažby pomocou metódy Proof-of-Work!
Regulačný orgán v EÚ navrhuje zákaz ťažby pomocou metódy Proof-of-Work!,zdroj: www.shutterstock.com/InkDrop
Crypto All Stars PCOkazio mobil

Európsky úrad pre cenné papiere a trhy (ESMA) sa snaží presvedčiť EÚ, aby zakázala ťažbu kryptomien využívajúcu model proof-of-work (PoW), čo sa týka najmä Bitcoinu.

Avšak v rozhovore pre Financial Times podpredseda ESMA Erik Thedéen uviedol, že EÚ by mala namiesto toho uprednostňovať ťaženie pomocou metódy proof-of-stake, a to z dôvodu efektívnejšej spotreby energie.

Mohlo by ťa zaujímať: Jeden z najvzácnejších diamantov na svete je na predaj a môžete si ho kúpiť za kryptomeny!

Proof-of-work je podľa regulátora energeticky náročný

Erik Thedéen naznačil, že ak Európska únia najbližšiu dobu nezasiahne, pokračujúca ťažba BTC v regióne by mohla narušiť úsilie o zlepšenie klímy prostredníctvom zníženia znečistenia uhlíkom.

Podľa Thedéena zvýšená inštitucionálna adopcia kryptomien znamená, že pozornosť by sa teraz mala presunúť na spotrebu energie na území Európskej únie.

„Finančný priemysel a mnoho veľkých inštitúcií je už nejakú tú dobu veľmi aktívnych na trhoch s kryptomenami. Musíme preto začať aktívne diskutovať o prechode odvetvia na efektívnejšiu technológiu (PoS). (…) Riešením je podľa nášho názoru zákaz používania metódy proof-of-work (PoW),” povedal podpredseda ESMA.

Po dlho trvajúcej kritike väčšina prevádzkovateľov ťažby BTC presunula svoje operácie na obnoviteľné zdroje energie. Napríklad Bitcoin Mining Council tvrdí, že spoločnosti pod ich monitoringom využívajú na poháňanie svojich ťažobných operácií z viac ako 65 % zelené zdroje.

EÚ hostí minimálny podiel ťažiarov PoW

Napriek varovaniu regulátora, údaje z Cambridgeského centra pre alternatívne financie naznačujú, že EÚ nemá významný podiel na ťažbe pomocou metódy PoW. Táto aktivita je oveľa viac rozšírenejšia v Spojených štátoch, a to z 35,4 %. Za nimi nasleduje Kazachstan s 18,1 % a Rusko, ktoré je momentálne na treťom mieste s 11,23 % podielom.

Európsky región však môže prilákať operátorov z Číny, ktorí migrujú po celom svete po tom, čo krajina schválila úplný zákaz ťažby bitcoinov s odvolaním sa na ohrozenie finančnej stability.

Napríklad v Spojených štátoch zákonodarcovia už taktiež skúmajú dôsledky spotrebovanej energie pre ťažbu BTC. Najbližšie dni výbor pre energetiku a obchod uskutoční verejné vypočutie s cieľom určiť dôsledky spotreby energie pre ťažbu kryptomien. Podľa výsledkov sa potom rozhodne o ďalších krokoch voči ťažbe kryptomien.

Čítaj ďalej: Spolupráca Coinbase a MasterCard posúva hranice nákupov NFT

Freedum fighters PCFreedum fighter mobil