Kryptomenové regulácie prinášajú rizika
Kryptomenové regulácie prinášajú rizika. Zdroj: freepik.com/fabrikasimf a shutterstock.com/Jaiz Anuar

Štáty a globálne inštitúcie volajú často po reguláciách kryptomien a ich jasnom zaradení do triedy aktív. Dôkazom je aj dokument NBS, ktorý bol publikovaný ešte v roku 2017. Nedávna udalosť v Davose potvrdila, že regulácia kryptomien bude nutná. Regulácie by mali potenciálne zrýchliť adopciu kryptomien. Majú ale jedno veľké riziko.

Regulácia MiCA urobí poriadok v kryptomenovom svete

Od regulácie MiCA sa očakáva, že kryptomenové spoločnosti budú pod väčším dohľadom. Zároveň sa jasne špecifikuje, čo budú stablecoiny, do akej kategórie sa zaradia kryptomeny ako bitcoin a ethereum. Vlastný regulačný rámec budú mať napríklad aj NFT. O pripravovanom dokumente sme informovali ešte minulý rok: Uniknuté dokumenty EÚ naznačujú chystajúcu sa veľkú reguláciu kryptomien

Pomôcť by mali hlavne ku stabilizácii kryptomenových spoločností a väčšej eliminácií podvodov. Burzy zatiaľ nemajú povinnosť vykazovať stav majetku a záväzkov voči používateľov. Robia to dobrovoľne v dôsledku krachu FTX a ďalších spoločností v minulom roku. Neskôr sa to môže zmeniť a stane sa to podmienkou. Inak spoločnosť nedostane patričné povolenie ku poskytovaniu kryptomenových služieb. Regulácie kryptomien budú patriť ku najdôležitejším udalostiam roka v kryptomenovom svete: Čo všetko musia kryptomeny zdolať v roku 2023, aby ich svet prijal?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Jedno veľké riziko pre kryptomeny

Výhody novej regulácie sme si predstavili. Poďme sa pozrieť na opačnú, negatívnu stránku. Kryptomeny využívajú ľudia, ktorí chcú držať svoj majetok anonymne. Pri prechode burzy Binance na povinne KYC podľa zdroja Benzinga prišla o 90 % používateľov. Prešli na alternatívne možnosti ako Bybit alebo Kucoin. Čo ak by bola povinnosť pre všetky kryptomenové burzy zaviesť KYC? Kam by používatelia odišli?

Pravdepodobne by značná časť, ktorá má záujem zostať v kryptomenovom svete zostala. Zvyšní používatelia by všetko predali a hľadali iné možnosti ako anonymne držať svoj majetok. Jediné riešenie bude nakupovať kryptomeny od ťažiarov cez darkweb. Aj v tomto prípade sa počet novovytvorených bitcoinov bude neskôr v dôsledku halvingov znižovať.

Druhý problém bude pre burzy, ktoré budú musieť spĺňať nové regulačné rámce. Už teraz počas bear marketu veľa búrz a zmenárni prepúšťa svojich zamestnancov a odborníkov a snaží sa šetriť. Nová povinnosť pridá byrokratickú prácu navyše, čo môže u menej rozbehnutých búrz spôsobiť ich zatvorenie.

Záver

Pripravovaná regulácia MiCA môže pomôcť pri eliminácií podvodov. Aktuálne je ale zatiaľ zameraná skôr na zaradenie kryptomien do rôznych tried aktív. Neskôr sa očakáva, že licencie na obchodovanie dostanú iba tie spoločnosti, ktoré budú vyžadovať overenie KYC a reportovanie svojich výsledkov. Podobne ako to funguje u akcií a globálnych búrz.

S najväčším problémom sa budú potýkať burzy, ktorú budú musieť splniť regulačné rámce a akceptovať, že sa im môže stať rovnaký scenár úpadku počtu používateľov a likvidity, aký mala po zavedení KYC burza Binance.

V dlhodobom horizonte môže byť veľmi zložité a nákladne založiť novú kryptomenovú burzu a spoločnosť. Pretože iba náklady na splnenie regulačných noriem sa môžu vyšplhať do astronomických čísel.

A tak veľké burzy, ktoré si už raz týmto prešli, môžu získavať monopol a centralizáciu. Tá sa bude dať zneužiť.

Prečítaj si aj: Už nie je cesty späť. Adopcia kryptomien vstupuje do novej éry