Rady pre začínajúceho obchodníka (časť 2.)

Pre začiatočníkov Ako zarobiť na burze
Ako zarobiť na burze, zdroj: shutterstock.com/Autor: Viktoriia Hnatiuk
BitmarketsBitmarkets

V prvom článku sme začali iba s tými najnákladnejšími radami o tom, čo by si mal človek ujasniť ešte predtým, ako sa z neho stane obchodník s kryptomenami. Dnes sa pozrieme na to, ako súvisí celkový počet mincí s cenou kryptomeny, ale aj na to, ako môžu nesprávne informácie spôsobiť chaos na trhu a ako vedia tieto dva faktory ovplyvniť investorov. Ako zarobiť obchodovaním na burze?

4. Ako vypočítať cenu jednej mince?

Tento „výpočet” je naozaj veľmi jednoduchý (preto som ho dal aj do úvodzoviek, lebo o žiadnu ťažkú matematiku nepôjde). Stačí iba spraviť týchto pár krokov:

a) Otvoriť si stránku coinmarketcap a nájsť si kryptomenu, ktorej hodnotu chceme vypočítať
b) Pozrieť sa na celkovú trhovú kapitalizáciu mince a tú vydeliť počtom mincí v obehu
c) Skontrolovať, či vám vyšla presne taká istá cena, ako ju uvádza CMC alebo iný prehliadač

Určite väčšine z vás napadla otázka, prečo by ste také niečo robili, keď je cena stanovená a môžete ju vidieť aj bez prepočtov. Odpoveď je jednoduchá. Tento vzorec vám môže slúžiť ako pomôcka pri robení obchodníckych/investičných rozhodnutí. Predstavte si napríklad nasledujúcu situáciu:

Ste dlhodobý investor, ktorý má v pláne držať svoje kryptomenové portfólio napríklad do konca roka 2021. Dnes však vidíte článok o tom, že Ripple bude mať na konci roku 2021 hodnotu 10 dolárov. Poviete si, že super, to bude parádny niekoľkonásobný zisk. Ale ešte predtým, ako takéto rozhodnutie spravíte, skúste sa pozrieť na náš vzorec.

Ak by mal mať Ripple hodnotu 10 dolárov, tak pri počte mincí, ktoré sú v obehu a ktorý sa ale bude stále navyšovať, by celková trhová kapitalizácia tejto kryptomeny musela byť až 400 miliárd dolárov (a pochopiteľne aj viac súdiac z toho, ako veľmi sa dovtedy zvýši počet mincí v obehu). Tým, že celý kryptomenový trh má ku dnešnému dňu okolo 350 miliárd dolárov, tak by vám malo byť jasné, že ide iba o pumpu a nezmyselný odhad a pokus zo strany nejakého média vás zmanipulovať.

Možno bol tento príklad z časti pritiahnutý za vlasy, ale sami si spomeňte ako často vidíte, že práve „táto minca bude mať 1 dolár do konca roku” alebo „10 dolárov do septembra a podobne.” Vtedy vám stačí sa jednoducho pozrieť na prepočet a zistíte, či sa naozaj cena môže dostať na spomínanú hodnotu alebo nie.

5. Dezinformácie po celom trhu

Niet pochýb, že informácie sú v dnešnej dobe kľúčom k všetkému. Média a sociálne siete majú vďaka tomu veľmi veľký vplyv na mienku ľudí. To však môže spôsobovať veľa problémov. Pozrime sa iba na samotný Twitter, ktorý je pre kryptomeny asi najviac využívaná sociálna sieť.

Twitter vie byť zdrojom veľmi kvalitných informácií z prvej ruky. Rovnako však vie pôsobiť ako obrovský manipulátor a ľudia ho vedia pomerne ľahko zneužívať. Ako investor a obchodník musíte mať stále na pamäti, že pokiaľ nájdete niekde akýkoľvek signál alebo pozitívnu/negatívnu správu, človek, ktorý ju zverejnil, sa podľa danej správy už zariadil a na trhu spravil obchod, ktorý je pre neho prospešný (kúpil/predal danú kryptomenu). Platí to takmer stále.

Práve preto sa pýtajte a spochybňujte každý jeden výrok. Majte veľa otázok. Prečo si myslí (daný investor/skupina), že sa cena pohne tam, kam si on/ona/oni myslia, že pôjde? Ak poskytol technickú analýzu, prečo použil práve dané indikátory? Nájdite si informácie o týchto indikátoroch (napríklad aj na našej stránke trading11.com). Nebojte sa opýtať priamo autora technickej analýzy. Už len z jeho odpovede a prístupu k vám sa dozviete veľa o ňom samotnom, čo koniec-koncov môže pomôcť pri rozhodnutí sa (ne)investovať.

Pri každom finančnom rozhodnutí, ktoré spravíte stále platí, že ste za neho zodpovedný iba vy sami. A preto neváhajte a robte dodatočný výskum sami (DYOR). Môže vám to pomôcť rozoznať dobré rozhodnutie od toho zlého a tak vám zachrániť stratu nemalých finančných prostriedkov.

Záver

Radami číslo 4. a 5. nekončíme. Aj keď by sa takýchto rád dalo napísať hneď niekoľko desiatok, v najbližšom článku vám prinesieme ešte zopár posledných a kľúčových tipov, ktoré by si mal prečítať každý začínajúci obchodník/investor.

Prečítáj si aj: TOP 3 obchodné stratégie pre nováčikov na maximalizovanie ziskov z kryptomien

Best Wallet PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.