Tri základné typy portfólií

Pre začiatočníkov Portfolio.
Portfolio. Zdroj: shutterstock.com/OoddySmileStudio
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Aké kryptomeny držíš? Ako vyzerá tvoje portfólio? Koľko kryptomien je ideálne vlastniť? Úplne bežné otázky, ktoré určite počul už každý z nás. Akonáhle sa pred niekým, kto pozná kryptomeny, zmienite o tom, že aj vy ste fanúšik a nedajbože nejaké kryptomeny vlastníte, je veľká pravdepodobnosť, že niektorá zo spomenutých otázok vám už bola položená. Poďme sa podrobnejšie pozrieť na to, čo to vlastne portfólio je a aké typy rozpoznávame.

Portfólio

V jednoduchosti povedané, portfólio predstavuje všetky kryptomeny, ktoré držíte. Rovnako to platí aj pri rôznych iných typoch investícií, kde portfólio predstavuje všetko (menové páry, akcie spoločností, kryptomeny a podobne), do čoho ste investovali. Základné delenie portfólií môže byť podľa času/doby, ako dlho danú investíciu máte v pláne držať alebo podľa rizika, ktoré daná investícia predstavuje.

Z pochopiteľných dôvodov sa dnes budeme venovať iba tým portfóliám, ktoré obsahujú výhradne kryptomeny. Budeme sa zaoberať najmä dĺžkou držania daných kryptomien, a teda si portfólio rozdelíme na základe času, avšak v určitých momentoch nám pôjde aj o risk, ktorý daná investícia predstavuje. Primárne však budeme deliť dané portfólio podľa doby držania.

Long term hodl – dlhodobé držanie

Najzákladnejším typom portfólia je to, ktoré budete držať dlhú dobu. Dalo by sa povedať, že ide o tie coiny, na ktoré pomaly zabudnete, že ste ich kedysi kúpili. Pri tomto type portfólia si vyberáte mince na dlhodobé držanie, a preto budete pozerať najmä na potenciál projektu. Budú vás zaujímať rôzne faktory, ako napríklad:

1) tím, ktorý stojí za projektom
2) hodnotu, ktorú má daný projekt priniesť do dnešného sveta
3) problém, ktorý má projekt riešiť
4) históriu mince a to, ako sa jej doteraz darilo
5) komunitu za danou mincou a spolupráce/firmy, ktoré sú s projektom spojené
6) celková reputácia danej mince na trhu

Toto portfólio by malo byť to najbezpečnejšie, aké máte (v rámci kryptomien). Všetky kryptomeny zaradené do tohto portfólia by mali byť starostlivo vybraté a hlavne by mali mať skvelú víziu do budúcnosti a obrovský potenciál. Rozhodovanie, ktoré kryptomeny do svojho long-term portfólia pridáte, necháme na vás, avšak určite vám odporúčame mať aspoň časť svojej investície odloženú na dobu minimálne 3 až 5 rokov (ak nie ešte viac).

Medium term hodl – stredne dlhé držanie

V tomto prípade hovoríme o držaní zhruba 1 až 3 roky (maximálne). Do tejto kategórie sa snažíte zaradiť najmä kryptomeny s obrovským potenciálom, ale najmä tým finančným. Samozrejme, že nepôjde pri tom o žiadnu podradnú alebo podvodnú kryptomenu, avšak niektoré meny môžu potenciálne predstavovať vyšší finančný zisk ako iné. No a práve na také sa budete chcieť zamerať pri stredne dlhom držaní kryptomien.

Môže ísť o kryptomeny, ktoré môžu mať potenciál, ale sú napríklad zalistované iba na malých burzách. Ak ide o skutočne dobrý projekt, tak sa časom dostane aj na lepšie burzy a práve vtedy vie ponúknuť vyššie finančné zhodnotenie.

Short term hodl – krátkodobé držanie

Krátkodobé držanie môže radovo predstavovať investíciu v časovom ohraničení minút (kedy by už ale išlo viac o trading) až po dobu jedného roku. Väčšinou je však časová dĺžka tohto portfólia niekoľko dní, maximálne týždňov. Nejde totižto ani tak o konkrétne kryptomeny, ale o novinky, ktoré dané kryptomeny sprevádzajú.

Blíži sa nejaký airdrop, coin burn, zalistovanie na burze, fork alebo dôležitá konferencia? To všetko môže mať pozitívny vplyv na cenu, a preto priniesť zisky. Určite však nepôjde o päť a viac násobné zhodnotenie za pár dní. Avšak kryptomeny nám už mnohokrát ukázali, že zopár desiatok percent za niekoľko dní (niekedy aj niekoľko hodín, ale držme sa nohami pevne na zemi), nie je nič nevídané. Preto by vaše celkové portfólio malo obsahovať aj isté percento short-term hodl kryptomien.

Záver

Aký typ portfólia si zvolíte je iba na vás. Ideálne je prispôsobiť si svoje portfólio aj tomu, koľko času chcete kryptomenám venovať. Ak sa rozhodnete pre short term hold, je veľmi pravdepodobné, že budete musieť kryptomenám vyčleniť niekoľko hodín týždenne (až denne). Pri long term hodl niekedy nemusíte o svoje kryptomeny „zakopnúť” pol roka a nič sa nestane.

Rovnako stojí za zváženie aj kombinácia portfólií. Kombinácia môže priniesť viac osohu, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak si rozdelíte svoje portfólio, napríklad 60 % long term hodl, 30 % medium term hodl, 10 % short term hodl, aj keby sa stala akákoľvek neočakávaná udalosť, nemusíte sa báť, že prídete o celú vašu investíciu.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Disclaimer: Tento článok nemožno považovať za finančnú radu. Cieľom daného článku je iba informovať a vzdelávať ohľadom kryptomien. Ktokoľvek sa rozhodne investovať do kryptomien, mal by spraviť dostatočný research.

Zdroj:
hackernoon.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.