Prvý Bitcoin Futures kontrakt bol uzavretý na 10 900 USD “Bod pre medveďov”

Kategorie: Novinky
Bitcoin na 5000 dolárov
Bitcoin na 5000 dolárov. Zdroj: shutterstock.com/FellowNeko

Prvý Bitcoin futures kontrakt (termínovaná zmluva), Chicagskej burzy CBOE, bol uzavretý v stredu, 17. januára na hodnote $10,900. To spôsobilo krátky prepad hodnoty Bitcoinu (BTC) pod $10,000.

Preložené z českého originálu od Michala Vogla, ktorý nájdete v tomto odkaze

Ku dňu 9. Januára bolo na burze CBOE celkom 1907 kontraktov, ktoré Bitcoin shortovali (špekulovali na pokles). Po uzavretí futures 16. Januára, došlo k poklesu BTC o zhruba 36%.

Agentúra Reuters označila uzatvorenie tejto zmluvy ako “Víťazstvo medveďov nad býkmi“.

Riaditeľ burzy CBOE, Ed Tilly, oznámil:

“Uzavrenie obchodu prebehlo hladko a presne tak, ako bolo vopred plánované.”

CBOE spustilo obchod s BTC futures 11. Decembra, avšak záujem o obchodovanie na tejto burze bol taký, že dokonca došlo k dočasnému výpadku stránok. Cena BTC sa v deň spustenia pohybovala okolo $16,500 a $17,500.

Ešte pred spustením obchodov s futures, zverejnil CFA Russell Rhoads v Novembri na CBOE blogu príspevok, v ktorom špekuluje ohľadne neznámeho potenciálu Bitcoin futures:

“Otázka ktorú neustále počúvam, je ‘Akým spôsobom bude v budúcnosti vývoj ceny Bitcoin futures ovplyvňovať spotovú cenu bitcoinu’ a najlepšia (a zároveň najúprimnejšia) odpoveď, ktorú môžem dať je ‘neviem’ […] Počul som niekoľko argumentov ohľadne futures obchodovania, ktoré sa prikláňali k obom variantom, takže ako k rastu tak k poklesu spotovej ceny. Osobne si myslím, že najlepšou stratégiou bude počkať a sledovať vývoj trhu, akonáhle budú Bitcoin futures dostupné k obchodovaniu.”

CME Group spustila celosvetovo druhý najväčší obchod s Bitcoin futures 18. decembra, kde ponúka kontrakty s hodnotou 5 BTC. Oproti tomu, CBOE ponúka kontrakty s hodnotou 1 BTC. Prvé zmluvy od CME vypršia 26. januára.

Otvorenie obchodu s Bitcoin futures je teda znamením, že čím ďalej viac inštitúcií, ako napríklad tie z Wall Street, sú stále viac a viac ochotné uznať Bitcoin za legitímne aktíva (majetok).

Preložila Terézia Šípková

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.