Ako spustenie futures ovplyvní hodnotu Bitcoinu?
Ako spustenie futures ovplyvní hodnotu Bitcoinu?,zdroj: www.shutterstock.com/MiaStendal

Bitcoin futures včera prišli na CBOE, o týždeň dorazia na CME… Možno by bolo načase povedať si, čo to vlastne futures sú a aký budú mať dopad na samotný Bitcoin. Téma to vôbec nie je jednoduchá, preto nám s ňou pomohol bývalý forexový trader a autor obchodných signálov od Crypto Kingdom, Ján Čuraj. 

Mimochodom, často sa nás pýtate, ako sa bude vyvíjať cena toho alebo tamtoho coinu. My v Kryptomagazine však nie sme odborníci na trading. Navyše, tieto informácie majú svoju hodnotu. Ak sa chcete naučiť obchodovať a dostávať profesionálne obchodné signály, mrknite na tento článok.

Čo sú to Bitcoin Futures

Futures sú v podstate deriváty a vznikli preto, aby si obchodníci mohli zaistiť budúcu cenu akcie, komodity… Future – od anglického slova budúcnosť. Pri obchodovaní s futures v podstate uzavriete kontrakt s dodávateľom.

Povedzme, že ste postavili pekáreň, ale už nemáte peniaze na múku a kvas, aby ste mohli piecť a predávať chleba. Vojdete teda do najbližšieho obchodu a majiteľovi predáte future chleba. V podstate podpíšete kontrakt, podľa ktorého vám majiteľ obchodu zaplatí za chlieb a vy mu ho dodáte o dva týždne. Majiteľ si od vás kúpil future.

Bitcoin futures fungujú podobným spôsobom. Povedzme, že si myslíte, že Bitcoin bude 1.1.2018 stáť 25 000$. V súčasnosti stojí 16 500$. Dohodnete sa s burzou, že od nich 1.1.2018 kúpite 1 BTC za 20 000$. Ak burza súhlasí, uzavriete s ňou kontrakt.

Je 1.1.2018 a Bitcoin stojí 19 500$. Vy ho však musíte kúpiť za 20 000$. Burza práve zarobila päť stoviek. Podobne zarobíte vy, ak bude skutočná cena Bitcoinu napríklad
20 500$.

Je tu však jeden háčik. V prípade CBOE alebo CME vám burza žiadny Bitcoin nedá. Rozdiel (zisk/strata) sa vyúčtuje v dolároch. Vďaka tomu je napríklad trh s derivátmi zlata desaťkrát väčší, než trh so zlatom samotným. Podobne na tom jedného dňa bude aj Bitcoin.

Čo futures znamenajú pre Bitcoin?

Nuž, znamenajú veľa. Príchod Bitcoin futures na regulované burzy uzavrel jednu veľkú kapitolu a otvoril ďalšiu. Bitcoin dospieva. Z malej podivnosti sa stáva seriózny trh. Vďaka futures kontraktom k Bitcoinu získajú prístup aj veľké inštitúcie. To znamená, že doň potenciálne začnú prúdiť miliardy dolárov. Tempo rastu sa bude zvyšovať! Do konca roka môžeme očakávať rast o aspoň 50%! O tri mesiace pokoríme 50 000$!!! Do roku 2020 sme na milióne!!!!!!!!!!!!!!!

A teraz vážne

Futures z krátkodobého hľadiska na Bitcoin nebudú mať velký vplyv. Na CBOE sa v čase písania tohto článku ich hodnota pohybuje okolo 18 500$, teda o 2000$ viac, než spot price (reálna hodnota). Volume je relatívne nízke. O týždeň, po zalistovaní na CME, to možno bude zaujímavejšie.

Nie, inštitucionálni investori do Bitcoinu nenatlačia miliardy pár dní po spustení obchodovania. Takáto reakcia by bola veľmi nezodpovedná. Popravde, väčšina bánk a veľkých traderov je ešte stále proti BTC futures.

V prípade bánk sa niet čomu čudovať. Veď Bitcoin je pre nich priama konkurencia. Bitcoin banky nepotrebuje. Ale čo traderi? A veľké hedge fondy? Pohodlný prístup k Bitcoinu cez futures je pre nich výhodný, či nie?

XBT := Bitcoin futures

No, povedzme, že celé zalistovanie XBT na CBOE (a čoskoro) CME je prinajmenšom pochybné. Po prvé, žiadne Bitcoin futures neboli schválené regulátorom. Napríek tomu, čo všetko ste si mohli prečítať na iných weboch, XBT na burzách CBOE a CME prešli iba automatickým schválením.

Unáhlené XBT

Málokedy sa stáva, že by sa nejaká future schválila tak rýchlo. Obzvlášť to platí v prípade Bitcoinu, ktorý sa správa, akoby bol z inej planéty.

Vezmite si iba obrovskú volatilitu. Veď to skáče o 5000$ hore dole! Po zalistovaní na CME môžeme očakávať ešte väčšie výkyvy a pravdepodobne dojde aj k short-sellingu. Hodnota XBT tak môže prudko klesnúť. Momentálne nie je jasné ,nakoľko bude korelovať future price a spot price (cena XTB vs. BTC). Ísť do Bitcoin futures v dnešnej dobe asi nie je práve najlepší nápad.

A treba si uvedomiť, že pri obchodovaní futures vám nezáleží na aktuálnej hodnote assetu, ale na rozdiele, ktorý jeho cena spraví v priebehu mesiaca (napríklad). Preto pravdepodobne nedôjde k nejakým super-masívnym prepadom o 60-70%.

Bitcoin a veľkí hráči

Asi nie je práve najlepší nápad očakávať, že vďaka futures sa do Bitcoinu nalejú desiatky miliárd. Cenu momentálne ťahá hore hlavne vysoký záujem o kryptomeny. Veľkí hráči toho nemusia robiť veľa.

Mimochodom, každý, kto chce obchodovať s Bitcoinom to už robí. Veľkí hráči hrajú, nečakajú na futures. Iste, pravdepodobne vďaka XBT nastúpi pár väčších investorov, no rast bude zaistený prevažne zdanlivým obmedzovaním ponuky a návalom peňazí z vreciek obyčajných ľudí.

Zmenárne to musia vydržať

Faktom je, že Bitcoin na takýto nápor nie je pripravený. V mempoole trčí 125 000 nepotvrdených transakcií, ešte minulý týždeň ich bolo dvakrát viac, čo vyhnalo poplatky do stratosféry. Práve to mohlo zapríčiniť prudký rast altcoinov, napríklad Litecoin, Waves, Stratis, IOTA, Dash, dokonca aj Ethereum.

Litecoin sa naozaj odtrhol z reťaze. Prečítať si o ňom môžete v tomto článku.

Najviac mi však vrásky na čele robí infraštruktúra. Myslím tým zmenárne a burzy. Tie zažívajú poriadny nával a ak padnú ony, začne panika. Potom môže prísť tá sľubovaná korekcia.

Ak vydržia zmenárne, mal by vydržať aj Bitcoin.

Zhrnutie

Futures pre Bitcoin znamenajú koniec začiatku. Prvá kryptomena dospieva. Ešte si prejde pubertou a až sa podarí znížiť volatilitu a nasadiť Lightning network, stane sa z nej veľmi zaujímavé a použiteľné platidlo.

Ďakujem Jánovi z Crypto Kingdom za spoluprácu na tomto článku. Facebook Kryptomagazinu zažíva zlaté časy. Pred chvíľou sme dosiahli 4000 followerov. Pridajte sa k nám.