[PREHĽAD TRHU] Čo sa musí stať, aby Bitcoin zanikol?

2

V stredu zaznamenal trh s kryptomenami  šialenú korekciu. Hodnota Bitcoinu klesla  takmer o 15%, niektoré altcoiny padli ešte viac. Napríklad Ethereum je na novom tohtoročnom minime (už zase) a atakuje cenu 200 $.

Po tejto udalosti som sa rozhodol na nejakú dobu zmeniť formát prehľadov trhu a namiesto intraday komentárov sa na celý vývoj snažím pozerať s väčším odstupom. Včera som predstavil teóriu, ktorá vysvetľuje zvláštne správanie Bitcoinu v roku 2018. Zároveň som sľúbil, že dnes sa pozriem na najhoršiu možnú predikciu budúcnosti BTC. Čo sa musí stať, aby skolaboval celý ťažobný systém, aby prestal fungovať samotný PoW konsenzus a aby Bitcoin prakticky stratil svoju hodnotu?

PoW – Proof of Work – viac sa dozviete v tomto článku

Inherentná hodnota Bitcoinu

Viete, prečo Bitcoin našiel na hodnote 6000 $ tak silný support? Čím je toto číslo zaujímavé? Bitcoin je vo svojej podstate platobná sieť. Vďaka PoW konsenzu je možné posielať BTC bez potreby dôveryhodnej tretej strany (banka, inštitúcia, správca siete…). Samotná sieť je decentralizovaná a funguje vďaka tomu, že sa do nej môže pripojiť (zn. začať verifikovať transakcie) ktokoľvek. Teda aj vy.

Ak sa pripojíte a hráte“ podľa pravidiel – teda potvrdzujete iba transakcie, ktoré sú valídne – získate za odmenu Bitcoiny. Tento proces sa volá ťažba a v skutočnosti funguje omnoho zložitejšie. O to však nejde.

Bitcoin sa momentálne ťaží na špeciálnych počítačoch – takzvaných ASIC-och. Takýto ASIC samozrejme niečo stojí a pri práci spotrebuje obrovské množstvo energie. To sú vaše fixné náklady. Za odmenu dostávate určité množstvo BTC. Čím vyššia je hodnota Bitcoinu, tým viac zarobíte. Logicky však existuje aj hodnota, na ktorej sa vám už ťažiť neoplatí, pretože budete na nule. Toto číslo sa momentálne pohybuje okolo 6000 $. Môžeme ho označiť ako inherentnú hodnotu Bitcoinu.

Čo sa stane, ak Bitcoin klesne pod 6000 $?

Ak cena Bitcoinu klesne pod 6000 $, už sa viac neoplatí ťažiť ho. Ale pozor! Nie každý má rovnaké náklady na ťažbu! Logicky, ak niekto ťaží v malom a má 4 ASIC-y niekde v garáži, bude mať vyššie náklady ako obrovská spoločnosť, ktorá má tisícky minerov vo veľkých skladoch optimalizovaných na ťažbu s prístupom k energii z vodnej elektrárne, ktorá nestojí prakticky nič.

Pokles hodnoty Bitcoinu povedie k ďalšej centralizácii siete. Veľké firmy budú mať priveľkú výhodu a prakticky vytlačia z trhu malých hráčov. Skôr či neskôr, jedna z týchto spoločností získa väčšinový hashrate celej siete a prakticky sa stane nedôveryhodnou“ treťou stranou. Zn. vaša transakcia už nebude prechádzať cez bezpečnú decentralizovanú platobnú sieť.

V tomto momente Bitcoin prestane byť Bitcoinom. Bude z neho privátna kryptomena a postupne stratí svoju kredibilitu. Mimochodom, takýto vývoj vôbec nie je nepravdepodobný. Spoločnosť Bitmain – najväčší výrobca ASIC minerov na svete – spolu s partnermi má väčšinový hashrate už dnes!

Pokles pod 6000 $ z technického hľadiska – kedy a ako hlboko?

Z hľadiska technickej analýzy je pokles pod 6000 $ viac než možný. Bitcoin je momentálne uzatvorený v trojuholníku s dnom na 6k a klesajúcim stropom. Viď graf:

1D BTC-USD - Bitfinex
1D BTC/USD – Bitfinex

Ak padneme pod 6000 $, bude to pravdepodobne na jeho konci. Prepad to bude veľmi rýchly a krvavý. Je dosť možné, že počas niekoľkých dní otestujeme hodnotu 4200 $. Nasledovať bude pravdepodobne korekcia, v rámci ktorej sa vrátime ku dlhodobej klesajúcej trend line, ale nad ňu sa už nedostaneme.

To povedie k spomínanej centralizácii siete. Veľa ľudí prestane ťažiť. BTC hashrate (ktorý je momentálne na ATH) začne klesať. Veľké mining farmy prežijú, avšak hrozba 51% útoku bude stále väčšia a Bitcoin pravdepodobne stratí svoju kredibilitu = bude ďalej klesať.

Veď, pozrite sa, čo spravil 51% útok s hodnotou kryptomeny Verge

Je tiež dosť možné, že nejaká iná kryptomena prekoná Bitcoin v kapitalizácii. V tom momente už asi stratia nádej aj hodleri a začnú predávať. Do obehu sa dostane obrovské množstvo coinov, čo spôsobí obrovskú infláciu.

A to bude koniec Bitcoinu. Ak hodleri predajú svoje zásoby, už nikdy sa nedostaneme na nové All Time High. Stratí svoje momentum a predbehnú ho nové, technologicky vyspelejšie coiny.

Záver

Nakoniec by som ešte chcel dodať, že tak katastrofický scenár je veľmi nepravdepodobný a zatiaľ by som ho nebral príliš vážne. Ja si osobne myslím, že do konca roka 2019 budeme na novom All Time High.

Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Kamil

Tento scenár mám v hlave už niekoľko mesiacov čo sme v downtrende. Taký pokles by však v podstate stratil na dôveryhodnosti samotného bitcoinu a hashrate by pre bitmain bol na prd, keď Bitcoin by predbehli technologicky vyspelejšie kryptá. Aj keď je bitcoin prehistorik (áno aj to sa dá pri tak týchlom tech.vývoji) je tento scenár dosť nepravdepodobný a kľúčoví ľudia si nemôžu dovoliť ho nechať takto padnúť (dúfam).

Vlado

Kto su ale klucovi ludia ? Odpoved je niekde uplne inde ako si mnohi myslia. Klucovi ludia ,to je retail, alebo inak povedane, verejnost, masa ludi. Ked prestanu oni verit btc, tak btc drbne, nech tommy lee a spol vyrobia trebars aj milion pozitivnych sprav za minutu.
A takyto dlhy down…..ten na dovere cloveka neprida, nech mu tommy vyprava co chce a kolko chce.
Celkovo si myslim, ze krypto v tomto stave nema sancu ani buducnost. Najprv musi byt vyriesena jeho kazdodenna vyuzitelnost a potom sa mozeme bavit o jeho buducnosti. Ale na to si pockame na next-gen-krypto.