BNB a burzové tokeny. Zdroj: Shutterstock.com/AlekseyIvanov

Pri pohľade na trhovú kapitalizáciu Binance Coin by sa dalo usúdiť, že token je dominantným aktívom v porovnaní s inými burzovými tokenmi. Kontroverzný mechanizmus spaľovania stratil účinnosť od apríla 2019, keď burza zmenila whitepaper BNB.

Pôvodný dokument navrhoval plán, v ktorom by sa tokeny BNB zodpovedajúce 20 % zisku burzy nakupovali podľa „plánu spätného nákupu“, ale nová verzia tento plán zrušila.

Kapitalizácia burzových tokenov a ich objem. Zdroj: Messati Screener a CoinGecko
Kapitalizácia burzových tokenov a ich objem. Zdroj: Messari Screener a CoinGecko

Vylúčenie 60 miliónov BNB, ktoré nikdy neboli v obehu, však drasticky mení výsledok, pretože tieto prebytočné žetóny sa majú časom spáliť.

Zostávajúce burzové tokeny sú inflačné, čo znamená, že emisný kurz je veľmi strmý. Napríklad Uniswap (UNI) má v obehu 611 miliónov tokenov, ale očakáva sa, že za 10 rokov toto číslo dosiahne 1,14 miliardy.

BNB cena (hore) vs. BNB objemy (dole). Zdroj: TradingView a Nomics
BNB cena (hore) vs. BNB objemy (dole). Zdroj: TradingView a Nomics

Prečítaj si taktiež poslednú analýzu nielen Binance coinu – Analýza BTC, ETH, LTC, BNB – ceny stagnujú a čakajú na pohyb Bitcoinu

StormGain

Ako sa BNB líši od ostatných burzových tokenov

BNB má aj skutočný prípad použitia okrem zliav z poplatkov za obchodovanie. Je to primárny pár v reťazci Binance Smart. BNB zachytáva časť z celkovej hodnoty 17 miliárd dolárov uzamknutej v inteligentných zmluvách BSC a má slušný podiel na trhu a zastúpenie na DEX. Výsledkom je, že sieť vytvára neustály dopyt po BNB.

Mali by analytici na základe týchto jednoduchých čísel diskontovať hodnotu BNB o 50 % v porovnaní s inými burzovými tokenmi? Ako už bolo spomenuté, zdá sa, že ceny BNB vznikajú na základe objemu Binance.

Uniswap dosahuje priemerný denný objem 1,63 miliardy dolárov, aj keď ponúka výlučne spotové trhy. Toto číslo je teda porovnateľné s priemerom spoločnosti Binance s 24,3 miliardami dolárov bez trhov s derivátmi. Použitím nižšieho objemu spoločnosti Uniswap o 93,3 % hrubý odhad získava trhovú kapitalizáciu vo výške 10,3 miliardy dolárov. To všetko na základe 50 % z vykazovaných 76,7 miliardy dolárov BNB. Predpoveď teda vychádza o 36 % pod skutočné údaje UNI. Uniswap by teda mal byť nadhodnotený.

Spoločnosť PancakeSwap, popredný DEX spoločnosti Binance Smart Chain, spracováva denný objem 750 miliónov dolárov. Pri použití rovnakej 50 % metodiky trhovej kapitalizácie BNB by odhadované ocenenie CAKE malo byť 4,73 miliardy dolárov. To je prekvapivo v súlade s aktuálnym číslom a CAKE je správne ocenený.

Prechodom na centralizovanú burzu získal FTX denný objem 1,7 miliardy dolárov vrátane trhov s derivátmi. V dôsledku toho je možné ukazovateľ porovnať s priemerom Binance 54 miliárd dolárov. Napriek svojmu nižšiemu objemu o 96,8 % je hrubé odhadované ocenenie FTX 4,83 miliardy dolárov – 11 % pod skutočným počtom. FTX je teda podhodnotený.

Nakoniec Sushiswap sprostredkuje denný objem transakcií 305 miliónov dolárov. Ak vezmeme do úvahy iba spotové údaje spoločnosti Binance vo výške 24,3 miliardy dolárov, rovnaký odhad prináša ocenenie 1,92 miliardy dolárov. To je zhruba 33 % nad skutočnou hodnotou.

Cieľom tejto metodiky je jednoducho ukázať, že obchodníci efektívne používajú objem burzy ako zástupcu pre ocenenie natívnych tokenov.

Mohlo by ťa zaujímať – TOP 3 faktory, podľa ktorých Polkadot smeruje na nové ATH

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Páči sa vám tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdete na našom facebooku. Dajte nám like a dostávajte spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.