Polkadot_smeruje_na_ath
Polkadot_smeruje_na_ath. Zdroj: Shutterstock.com/Gorev Evgenii

Platformy smart kontraktov Layer-1 zvýšili svoj podiel na trhu počas celého augusta. Rast nasledoval potom, čo mal hard fork siete Ethereum London vyriešiť vysoké transakčné poplatky a preťaženie siete. Jeden z top 10 protokolov, ktorý naberá na obrátkach, je Polkadot (DOT). Ide o viacreťazcový protokol zameraný na uľahčenie vytvárania mostov medzi samostatnými blockchainami siete.

Nasledujúci graf zobrazuje cenu DOT v čase písania článku. Polkadot po prvýkrát prekonal hranicu 30,00 $ od 19. mája.

DOT/USDT 1D. Zdroj: TradingView
DOT/USDT 1D. Zdroj: TradingView

Tri dôvody pre stále optimistickejší výhľad pre DOT sú:

  • parachain aukcie
  • rýchlo rastúci ekosystém projektov
  • neustále zvyšovanie denného objemu obchodov

Polkadot a parachain aukcie

Jednou z najväčších hybných síl ekosystému Polkadot sú parachain aukcie. Projekty tu súperia o hlasy komunity s cieľom získať jeden z obmedzených slotov, ktoré sú k dispozícii na spustenie v sieti.

Na Kusame práve prebiehajú aukcie, pričom prvá dávka bola vybraná koncom júla a druhá dávka aukcií sa má začať 1. septembra. V rámci procesu používatelia hlasujú za projekty uzamknutím tokenov DOT na určený termín. Je to spôsob, ako zaviesť financovanie projektov, ktoré sú vybrané na obsadenie jedného z obmedzených slotov.

To má za následok zníženie obehu dostupných tokenov, čo zvyšuje tlak na cenu DOT. Po dokončení všetkých aukcií v sieti Kusama absolvuje sieť Polkadot vlastné parachain aukcie.

Prečítaj si taktiež poslednú technickú analýzu nie len Polkadotu – Analýza BTC, ETH, XRP, DOT – altcoiny sú sideway, dominancia Bitcoinu klesá

Celý ekosystém projektov súťaží o parachain sloty

Ďalším dôvodom nedávnej sily DOT je veľký počet projektov, ktoré majú záujem o získanie parachain slotu a spustenie v sieti.

Ekosystém Polkadot. Zdroj: PolkaProject
Ekosystém Polkadot. Zdroj: PolkaProject

Ako ukazuje vyššie uvedený obrázok, ekosystém Polkadot zaznamenal za posledný rok rozsiahly nárast v oblasti protokolov a podpornej infraštruktúry. S očakávanými parachain aukciami Polkadot je pravdepodobné, že sa ekosystém bude naďalej rozširovať a vítať nové projekty.

Objem obchodovania rastie

Tretím dôvodom vzostupného výhľadu pre DOT bol rastúci objem 24-hodinového obchodovania. Ten je teraz na úrovniach ako z pred konca mája.

Podľa údajov spoločnosti CoinMarketCap, 24-hodinový objem obchodovania DOT narástol 1. septembra o viac ako 300 % na maximum 5,48 miliardy dolárov. Ak bude sieť Kusama pokračovať v bezproblémovom zavádzaní aukčného procesu a uvoľní cestu pre začatie procesu v sieti Polkadot, dopyt po DOT by mohol stúpnuť.

Prečítaj si taktiež – Polkadot parachain aukcie – Skvelá príležitosť, ako zarobiť na kvalitných projektoch?

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Páči sa vám tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdete na našom facebooku. Dajte nám like a dostávajte spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.