masky

Dôvod, prečo som si Lise Bourbeau vybral do cyklu Osobností, je jej zaujímavý a v praxi overiteľný náhľad na to, ako nás ovplyvňujú naše masky, prečo ich nosíme a ako sa ich môžeme zbaviť. Podľa Lise Bourbeau by sme sa mali pokúsiť vyriešiť svoje traumy a bolesti z minulosti. Učí nás prestať skrývať bolesť, ktorú v detstve a počas života zažívame. Možno na tom naozaj niečo je, takže skôr, ako to zavrhneš, skús si to aspoň overiť.

Prvý diel nájdeš tu.

Ego

Aby si mohol pripustiť, že ťa skutočne ovplyvňuje bolesť do takej miery, že formuje to, ako vyzeráš, ako sa správaš a čo robíš, musíš vedieť pracovať so svojím egom. Chce to istú dávku sebareflexie a pokory, ktorá ti umožní prekonať svoju hrdosť, svoje ego. Zároveň musíš byť pripravený povzniesť sa nad to a nebrať to príliš tragicky.

Oslobodzujúce na tom je, že stačí, keď budeš úprimný sám k sebe. To je totiž prvý krok.

Ako sa uzdraviť?

Bolesť prežitá v detstve nás môže poznamenať a ovplyvniť na mnoho rokov dopredu. Skôr než pristúpime ku zvyšným trom maskám, poďme si hneď ukázať, ako sa môžeš uzdraviť. Prvý krok je jasný, je potrebné si danú masku uvedomiť. Preto sa v tomto článku venujem predovšetkým popisu 5 typov masiek. Tiež je možné, že ich budeš mať viac alebo dokonca všetkých 5. Tie sa môžu prejavovať a ustupovať v určitých situáciách.

Nevadí, dá sa s tým niečo robiť. Lise Bourbeau odporúča prejsť si postupne v opačnom smere celú cestu, ktorá viedla k rozvoju tohto druhu osobnostných zmien. Opisuje nasledujúce etapy:

  1. Uvedomenie si svojej rezignácie a tvorby masky – snaha o nápravu.
  2. Prijatie zranenia (môžeš cítiť a prekonať vzdor a odmietnutie zodpovednosti).
  3. Odpustenie rodičom alebo osobám, kvôli ktorým si (ako dieťa) trpel.
  4. Zmierenie, láska k sebe samému – staneš sa sám sebou.

Bolesť a masky (pokračovanie)

„To, že začneme používať masky, je dôsledkom snahy skryť to, čo sme ešte nechceli vyriešiť, či už pred sebou samým, či pred druhými. …Telo je natoľko inteligentné, že vždy nájde spôsob, ako nám dá vedieť, čo potrebujeme vyriešiť.“

Lise Bourbeau

Masochistický typ (poníženie)

Jeho zranením je poníženie a najväčším strachom sloboda. Telo človeka zodpovedajúce tomuto typu bolesti a masky je hrubé, okrúhla tvár, oči veľké a nevinné. Často sa za seba hanbí. V očiach druhých vyzerá slobodne, ale sám si vyberá podmienky a robí rozhodnutia, ktorými si vytvára obmedzenia a povinnosti. Sám si ich vytvára. Môže to byť nepohodlné oblečenie, zlá stolička alebo napríklad malé auto. S rozhodnutiami nečaká na druhých a väčšinou si nájde čas a prostriedky na to, pre čo sa rozhodol.

Poníženie človek zvyčajne prežíva s matkou, resp. osobou, ktorá ho učila samoobsluhe (jesť, obliekať sa, atď.). Preto masochistický typ cíti poníženie v styku so ženami a má sklon ich za to obviňovať. Pri ponížení s osobou mužského pohlavia naopak, obviňuje seba. Zároveň sa dokáže majstrovsky pretvarovať. Nahovára si, že je všetko v poriadku, keď cíti poníženie. Pre takéto situácie si nachádza ospravedlnenia.

Maska masochistického typu spôsobuje, že daná osoba začne myslieť len na potreby druhých. Stáva sa veľkomyseľným, dobrotivým a úslužným človekom, a to aj vtedy, keď je to nad jeho sily. Za každú cenu musí byť užitočný, a to preto, aby sa necítil ponížený. Sám seba navyše presvedčí, že mu to pôsobí potešenie.

Za maskou masochistického typu sa ukrýva odvážny dobrodruh s nadaním vo všemožných odboroch. Je citlivý k potrebám druhých aj k svojim vlastným. Vie zmierniť dramatické situácie a dojednať mier. Má organizačné nadanie. Vyžaruje z neho dôstojnosť, zmyselnosť a tiež veľkomyselnosť a schopnosť potešiť druhých.

Ovládajúci typ (zrada)

Ovládajúci typ pod touto maskou ukrýva zranenia spôsobené zradou. Považuje sa za zodpovedného a silného. Chce byť dôležitý, ale často neplní, čo sľúbil. Je presvedčený o svojej pravde, ale nerobí mu problémy klamať a manipulovať. Telesne stavia na obdiv svoju silu a moc. U muža to sú široké ramená či vypracovaná hruď, u ženy skôr široké boky.

Jeho najväčším strachom je odlúčenie a zrieknutie sa. Napriek tomu k sebe priťahuje konfliktné situácie a problémy, ktoré končia rozchodom a zrieknutím sa. Nahovára si, že je to pre neho lepšie a že sa nabudúce nenechá napáliť. Je veľmi družný a veľa ľudí už odsunul bokom. Nevidí, do akej miery si tieto problémy spôsobuje sám.

Jeho oči sú tvrdé. Stáva sa ovládajúcim, autoritatívnym, nedôverčivým skeptikom. Svojmu okoliu musí ukázať, že si nenechá nič páčiť a nikoho sa nebojí. Rozhoduje za druhých. Chce byť dôveryhodný, avšak jeho maska ho často donúti klamať, aby zabránil strate reputácie. Napriek tomu je však presvedčený, že nikdy neklame a svoje slová vždy splní.

Za maskou ovládajúceho typu spôsobenou zradou sa nachádza skutočný vodcovský typ. Je veľmi talentovaný, spoločenský a zhovorčivý. Má veľký zmysel pre humor a dokáže tak čeliť konfliktným situáciám. Rozpozná nadanie druhých a umožní im získať sebadôveru. Rýchlo sa rozhoduje, verí si a vie dosahovať ohromné výkony, ale aj od niečoho úplne ustúpiť.

Nepoddajný typ (krivda)

Jeho zranením je krivda a nespravodlivosť. Túto bolesť skrýva pod maskou nepoddajnosti. Telo hrdo vztýčené a čo najdokonalejšie ako sa len dá. Štíhly pás, okrúhly zadok, žiarivý pohľad a jasné oči. Ovláda sa, aby nepribral. Usiluje sa o dokonalosť, nepripúšťa si problémy a má až prehnaný optimizmus. Často sa porovnáva s ostatnými a chce toho od seba príliš. Je chladný a nedáva najavo svoje pocity. Hovorí zdržanlivo až mechanicky.

Sedí rovno ako pravítko, skrížené ruky na prsiach. Jeho najväčším strachom je chladnosť, ale má problémy ju na sebe rozoznať. Na rozdiel od druhých, ktorí jeho strohý pohľad a chladné správanie pociťujú, a to predovšetkým vtedy, keď sa cíti nespravodlivo obvinený. Myslia si, že je vrelý a robí všetko pre harmóniu a spravodlivosť. Je prehnane náročný a kritický k sebe samému a netrpezlivý.

Keď trpí krivdou priveľmi, môže to u neho vzbudiť až smrtiacu zlosť. Pod maskou nepoddajnosti je energický a tvorivý človek. Vie byť výkonný a veľmi presný. Nepotrebuje druhých, aby sa cítil dobre a v prípade potreby si vie poradiť sám. Je nadšený, vitálny, citlivý a empatický.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance