Používate QR kódy na prijímanie Bitcoinu? 4 z 5 generátorov sú podvody + Ako sa brániť?

0

Svet kryptomien je plný podvodníkov, ktorí veľmi radi ukradnú vaše Bitcoiny a robia to tisíckou rôznych spôsobov. Či už ide o falošné BTC peňaženky, phishing stránky, e-maily, weby, ktoré sa z vás snažia vylákať prístupové údaje… Takto by sme mohli pokračovať donekonečna.

Typy scamov, ktoré sa v poslednej dobe poriadne rozšírili, sú falošné generátory QR kódov.

Poznáte, to…

Chcete prijať BTC transakciu, ale nechce sa vám kopírovať a posielať adresu. A tak si na Google vyhľadáte nejaký QR generátor. Kód dáte oskenovať kamarátovi a ten vám naň pošle coiny.

Ale pozor! Používať akýkoľvek QR generátor nie je práve najlepší nápad. Vo svete kryptomien vždy platí, že požívate iba služby, ktoré sú OVERENÉ! Ak si napríklad chcete vygenerovať QR kód, použite stránku blockchain.com.

Googlu sa nedá veriť

Podľa najnovšieho prieskumu od ZenGo sú až štyri z piatich QR generátorov podvody a ak si myslíte, že Google tieto podvody nepustí na prvé priečky, tak sa veľmi mýlite. Podľa stránky CCN pri vyhľadávaní frázy „bitcoin qr code generator“ druhý a tretí výsledok smeruje na podvodné weby.

bitcoin-qr-code-generator-scam-ss

Podvodnícke stránky sú pritom vcelku kvalitné. Podporujú všetky formáty adries a funkcionalitou sa rovnajú overeným webom. Niektoré dokonca QR kódy ťahajú priamo z blockchain.com!

Ako tento podvod funguje?

Veľmi jednoducho. QR kód v podstate zobrazuje vašu BTC adresu a informácie o transakcii (koľko poslať) vo formáte, ktorý je dobre čitateľný pre stroje. Podvodnícke weby jednoducho vašu adresu zamenia za tú svoju a vy to nerozoznáte, pretože neviete čítať QR kódy.

Svet kryptomien je plný podvodov a neodporúčame brať to na ľahkú váhu. Za tie roky nám písalo množstvo ľudí, ktorí sa nechali podviesť a často to neboli nováčikovia, ale krypto „veteráni“ ktorí si o sebe mysleli, že už všetko vedia a nič ich neprekvapí.

Preto je dôležité neustále sa vzdelávať a vedieť rozoznať scam od reálneho projektu/služby. Ako na to, to vám poradí táto séria článkov od nášho experta na krypto-scamy:

Odhaľte krypto-podvody ako profíci – ICO SCAMy a podvodné kryptomeny

Odhaľte krypto-podvody ako profíci – HYIPs projekty

Odhaľte krypto-podvody ako profíci – Scam cloud mining projekty

Odhaľte krypto-podvody ako profíci – Scam-earning aplikácie

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of