NEO ICOs nemajú presvedčivý začiatok

Novinky 5 najväčších krypto podvodov - 2. časť.
5 najväčších krypto podvodov - 2. časť. Zdroj: shutterstock.com/GoldenDayz
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Platforma Neo bola vytvorená za účelom, aby na nej vznikaly nové projekty ICO, teda prvotné predaje meny predtým, ako sa objaví na burze. V minulom roku sa na platforme Neo v priebehu hostovania Red Pulse ICO uskutočnilo okolo desať ICO predajov. Z hľadiska fundraisingu sa jedná o veľmi úspešný obchod, nakoľko bolo vyzbieraných viac ako milión dolárov, avšak z technického hľadiska boli obchody sprevádzané množstvom problémov.

Článok je preložený z českého originálu na kryptomagazin.cz, autor: Michal Vogl.

Apex napadnutý hackerom

V posledných 24 hodinách sa Apex stal ďalšou a zatiaľ poslednou menou z platformy Neo, ktorá bola napadnutá v podobe zmeny adresy, na ktorú boli posielané prostriedky. To vo výsledku spôsobilo, že celkom 1,056 Neo sa ocitlo v peňaženke niekoho iného. Apex sa k incidentu vyjadril nasledovne:

„Chvíľu po začatí predaja sa podarilo nejakým zlomyseľným jedincom prevziať kontrolu nad našimi stránkami a došlo k úmyselnej zámene ICO adresy. Okamžite sme tieto stránky uzavreli, aby nedošlo k ďalším škodám a rozhodli sa pre alternatívny spôsob, akým je napríklad Twitter, alebo denník Telegraph, kde sme uviedli správnu adresu. Pre istotu sme zverejnili taktiež selfie nášho CEO, na ktorej bola taktiež uvedená správna adresa, spolu s časovou známkou na papieri.”

„Uistíme sa, že užívateľa, ktorí nevedomky poslali svoje príspevky na nesprávnu adresu, dostanú správne množstvo CPX, ktoré im náleží. Budú uznané iba platby, ktoré boli zaslané na falošnú adresu.”

Apex však nie je tento mesiac v rámci platformy Neo prvým terčom takéhoto útoku. Jedným z ďalších je napríklad The Key, ako uviedol denník news.Bitcoin.com:

„Pred začiatkom predaja bola najskôr zvýšená cena tokenu až o 300%. Následne stránka spadla a skupina na Telegrame bola zaplavená spamom v podobe tisícov odkazov na porno stránky spolu s množstvom sťažností, zatiaľ čo celá udalosť upadala do totálneho chaosu.”

Neo ICO sprevádzajú problémy

Ani jeden z predajov Neo, ktorý sprevádzali problémy v priebehu tohoto mesiaca, nebol spôsobený tímom, ktorý stojí za čínskym blockchainom. Pre každú platformu je ale dôležitý dobrý začiatok. Problémy v podobe útokov a technických problémov môžu mať za následok nízku dôveru užívateľov k takémuto systému. Napríklad Ethereum je stále prenasledované kvoli útoku v priebehu jeho prvého väčšieho predaja, kedy došlo k odcudzeniu až 50 miliónov dolárov.

Skoro každý týždeň, sa objavujú nové správy o podvodoch, alebo krádežiach na trhu ICO spojených s blockchainom Ethereum. Napríklad minulý týždeň bolo z Experty ukradnutých až $150,000 podobným spôsobom, ako teraz pri útoku na Apex. Ďalej sú tu podvody, ktorými sú v poslednej dobe známe platformy Prodeum a Benebit. Tieto platformy po získaní miliónov dolárov od investorov proste zmizli, alebo v prípade Prodeum zanechali investorom zaujímavý odkaz.

Treba však podotknúť, že legitímne predaje zďaleka prevažujú nad tými podvodnými a dôvera v túto platformu teda stále zostáva. Oproti tomu treba však spomenúť, že na pomerne mladej platforme Neo nie je ešte uskutočnených toľko predajov, má pred sebou teda stále kus cesty. V pomerne zlom svetle technických problémov a spomínaných útokov na ICO má platforma stále čo dokazovať, aby sa ukázala ako cenná a dôveryhodná.

Sledujte nás na facebooku.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.