Nedajte sa oklamať, Bitcoin je menej bezpečný, ako sa všeobecne tvrdí. Prečo?

Novinky Je Bitcoin skutočne bezpečný?
Je Bitcoin skutočne bezpečný? Zdroj: Shutterstock.com/3Dsculptor
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Rok 2022 spôsobil fanúšikom kryptomien veľké obavy. Dôvodom je bezpečnosť a stabilita. Ak má byť tento sektor prijatý v globálnom meradle, bezpečnostné problémy musia zmiznúť. Podobný a nemenej negatívny pohľad má aj zakladateľ Etherea Vitalik Buterin, ktorý konkrétne nedávno skritizoval bezpečnosť Bitcoinu.

Je Bitcoin naozaj bezpečný?

Vitalik Buterin patrí k najznámejším osobnostiam zo sveta kryptomien a pravidelne sa vyjadruje k nezodpovedaným a problematickým otázkam. Tentokrát okomentoval najväčšiu kryptomenovú sieť a jej bezpečnosť. O Bitcoine sa už roky hovorí, že je po bezpečnostnej stránke dokonalý. Buterin sa však obáva, či si Bitcoin dokáže tento status udržať aj v dlhodobom meradle.

Pre agentúru Bloomberg uviedol dôvody, prečo sú jeho obavy opodstatnené. Ak má byť Bitcoin sieťou, ktorá denne spracuje miliardy dolárov, motivácia ťažiarov sa musí pozdvihnúť. Poplatky, ktoré inkasujú, nemusia stačiť. Problém môže nastať po vyťažení všetkých bitcoinov.

Z dlhodobého hľadiska sa bude bezpečnosť Bitcoinu opierať najmä o poplatky. Tie však sieť nedokáže generovať v takom množstve, aby to dokázalo zabezpečiť systém, ktorý spracúva transakcie v hodnote niekoľko biliónov dolárov. Poplatky za Bitcoin sú aktuálne na úrovni 300 000 dolárov denne a za posledných päť rokov nevykazujú významnejší rasť,” uviedol Buterin.

Bitcoin je údajne dokonale zabezpečený, je to skutočne tak?

Bitcoin je údajne dokonale zabezpečený, je to skutočne tak? Zdroj: Shutterstock.com/VectorManZone

Prečítaj si tiež: Je čas kryptomeny predávať alebo nakupovať?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Zraniteľný konsenzus?

Konsenzus Proof-of-work vyvoláva v prípade BTC taktiež množstvo otázok. Dokonca sa už začína hovoriť aj o tom, prečo Bitcoin neprejde na stabilnejší, ekologickejší a udržateľnejší spôsob. Buterin označil spomínaný konsenzus Bitcoinu sa zraniteľný. Každý jeden dolár, ktorý sa vynaloží na transakčné poplatky, musí byť dokonale zabezpečený. A to je podľa Buterina problém v porovnaní s konkurenčným konsenzuálnym modelom Proof-of-stake.

Proof-of work poskytuje v porovnaní s Proof-of-stake slabšiu bezpečnosť. Zmena sa zdá byť politicky neuskutočniteľná. Tento moment by mohol nastať práve vtedy, keby bola sieť v budúcnosti viackrát napadnutá. Vtedy sa môže objaviť politická vôľa k prechodu na bezpečnejší konsenzus. Bol by to však veľmi bolestivý prechod,” dodal Buterin.

Čítaj ďalej: Svet kryptomien stále čaká na regulácie, aké scenáre môžu nastať?