Nečakané! Edward Snowden oznámil, že je spoluzakladateľom anonymnej kryptomeny Zcash!
Nečakané! Edward Snowden oznámil, že je spoluzakladateľom anonymnej kryptomeny Zcash! ,zdroj: www.shutterstock.com/WitOlszewski

Nedávno vyšlo najavo, človek pod pseudonymom „John Dobbertin“, ktorý bol jedným zo šiestich účastníkov a zakladateľov anonymnej kryptomeny Zcash (ZEC), bol po celý čas „whistleblower“ Edward Snowden, ktorý žije v Rusku na úteku pred vládou USA už niekoľko rokov!

Mohlo by ťa zaujímať: Do čoho investovať 100 EUR? – Reálne príklady a tipy

Edward Snowden je samé prekvapenie

Na začiatok pripomíname, že Edward Snowden je informátor, ktorý odhalil tajné operácie a podelil sa so svetom o to, ako vláda Spojených štátov pozoruje svojich občanov. Od roku 2013 žije mimo územia USA. Informátor, tzv. whistleblower Edward Snowden nedávno odhalil, že zohral kľúčovú úlohu pri vytváraní anonymnej krypotmeny Zcash (ZEC)!

Čo sa projektu Zcash týka, ide o decentralizovaný blockchain, ktorý v transakciách využíva tzv. „dôkazy s nulovými znalosťami“. Transakcie ZEC nemožno sledovať a nie je možné určiť ani prenášané sumy, na rozdiel od Bitcoinu. Ide teda o decentralizovanú open-source, peer-to-peer kryptomenu, ktorá má podobnú úlohu ako Monero (XMR). Viac o ZEC sa môžete dozvedieť tu.

Video, ktoré zdieľal kanál Zcash Media, obsahuje rozhovor s Edwardom Snowdenom, kde opísal svoju účasť v šesťčlennom tíme vývojárov, ktorí majú na svedomí Zcash, spustený v roku 2016.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš etéšte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Spustenie kryptomeny Zcash

Vo videu Edward Snowden, a. k. a John Dobbertin uviedol:

Volám sa Edward Snowden. Zúčastnil som sa pôvodného spustenia Zcash pod pseudonymom John Dobbertin. Viete, problém s Bitcoinom je, že nemôžeme mať slobodný obchod, pokiaľ nie je plne súkromný.“

Snowden ďalej dodal: „Som naozaj šťastný, keď vidím, že projekt Zcash nás posúva stále bližšie a bližšie k mene, ktorá je zároveň aj súkromnou menou.“

Spustenia Zcashu sa zúčastnil Snowden a päť ďalších ľudí, ktorí spojili úsilie, aby spustili tento projekt. Zaujímavosťou je, že nikto z účastníkov nevedel, kto sú tí ostatní, ani akú časť kľúča majú, aby chránili svoju anonymitu, čo je jeden z princípov fungovania tohto projektu. Každá osoba následne zničila svoj „private key“, aby sa v budúcnosti zabránilo falšovaniu mincí alebo transakcií.

Ďalší účastník, vývojár a kryptograf Peter Todd povedal, že si kúpil v tom čase nový počítač a nainštaloval všetky potrebné programy pre spustenie projektu. Ten následne „schoval“ do miestnosti, ktorá bola oblepená hliníkovou fóliou, ktorá odráža rôzne „nechcené“ signály. Len čo spustenie skončilo, zobral svoje zariadenie a fyzicky ho zlikvidoval, aby zničil jeho časť súkromného kľúča Zcashu.

ZEC sa v súčasnosti obchoduje za 144 USD a v rebríčku všetkých kryptomien sa nachádza na 51. mieste. Jeho trhová kapitalizácia je približne 2 miliardy USD.

Čítaj ďalej: Táto štúdia ukazuje, že „experiment“ s Bitcoinom v El Salvádore (zatiaľ) nenapĺňa očakávania!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
najstaršie
najnovšie Najviac hodnotené
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Totalita
Totalita
17 dni dozadu

Čo som čítal, tak Monero je ešte o niečo viac anonymnejšie ako Zcash.

Každopádne ako Monero tak aj Zcash sú pre štáty nežiaduce a preto je lepší Bitcoin. Ak sa BTC podarí dostatočne oslabiť jednotlivé FIAT meny a štáty ako také, tak sa môžeme baviť aj o väčšej anonymite, ale dovtedy je to irelevantné.