[NÁZOR] Čaká nás v roku 2018 ďalšia krypto-mánia?

Novinky Čaká nás v roku 2018 ďalšia krypto-mánia?
Čaká nás v roku 2018 ďalšia krypto-mánia? Zdroj: shutterstock.com/GaranJulia
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Rok 2018 pre kryptomeny nebol práve najlepší. Hodnota väčšiny coinov klesla na polovicu. Ešte stále sa pomaly spamätávame z posledného veľkého prepadu. Na druhej strane, zdá sa, že downtrend je preč. Bitcoin, Ethereum a ďalšie digitálne meny už dva týždne stúpajú.

Faktom je, že tohtoročný prepad bol viac menej očakávaný. Trh jednoducho vystúpil príliš vysoko a parabolický trend predsa nemohol vydržať večne. Ak by sme doteraz pokračovali tempom nastoleným koncom roka 2017, Bitcoin by stál milión!

Prvým pozitívom je, že sme neklesli ešte nižšie. Každý väčší kryptofanúšik má ešte stále pred očami situáciu z roku 2013-2014, kedy sa krypto-trh prepadol o 80 % a návrat späť mu trval ďalšie tri roky.

Tip redakcie: Najväčšie pády Bitcoinu

Porovnanie s rokmi 2014 a 2017

Veľký pád 2017-2018 nebol ani zďaleka tak dramatický. Dôvodom môže byť rozvinutejšia infraštruktúra, viac peňazí v trhu, vstup inštitúcií a bánk, nové technológie, ako smart kontrakty a Lightning Network…

Bitcoin 2016-2017
Bitfinex - BTC/USD (2017)

Bitfinex – BTC/USD (2017)

Navyše, pamätáte si ešte na začiatok ruku 2017? Tiež to nebolo dvakrát ružové. Bitcoin konečne po troch rokoch čakania prerazil magickú hranicu 1 000 $ a následne klesol na 750 $. Ďalší rast v priebehu februára a marca vyhnal cenu na 1 300 $, len aby sme sa opäť pozreli pod okrúhlu tisícku – na 880 $. Následné stúpanie sa potom zastavilo až v máji na 2700 $.

Bitcoin 2017-2018
Bitfinex - BTC/USD (2018)

Bitfinex – BTC/USD (2018)

Iste, začiatok 2017 nebol ani zďaleka tak dramatický, no po raste vždy zákonite nasleduje pád a pri pohľade na graf, musí byť každému jasné, že iným smerom ako dole, to v januári 2018 ísť nemohlo.

Bitcoin 2013-2014
Bitfinex - BTC/USD (2014)

Bitfinex – BTC/USD (2014)

Nakoniec pridávam ešte graf z prelomu rokov 2013-2014. Všimnite si, že tu je downtrend jasný a pokračoval ďalej až do januára 2015.

Páči sa vám tento článok? Zvážte odber notifikácií (návod nájdete tu) alebo nás začnite sledovať na facebooku.

Technológia nepustí

Ak má kryptomeny niečo držať nad vodou, je to technológia. Decentralizované platformy, ako Ethereum používajú stovky firiem a vznikajú na nich tisícky projektov. Bitcoin čaká Lightning Network a následne Lightning aplikácie, ktoré by v budúcnosti mohli priniesť revolúciu Fintechu.

Decentralizácia je cestou vpred a každý, kto sa viac zaujíma o kryptomeny, to vie. Iste, najprv musíme prekonať pôrodné bolesti, akými sú pomalé a drahé transakcie, zvady v kryptokomunite, odsúdenie zo strany spoločnosti, bánk, vlád, inštitúcií a veľkých firiem, obrovské množstvá podvodov… No bude to stáť za to.

Kryptomeny ešte rozhodne nepovedali posledné slovo a ako som napísal v januári: Rok 2018 bude rokom kryptomien.

Najčítanejšie články

1

Slovenské banky zatvárajú pobočky. V tomto meste nezostane už ani jedna

2

Vodiči, pozor. Pokuty za nedodržanie tejto povinnosti poriadne narastú

3

Najväčšie slovenské kníhkupectvo sa topí v takmer dvojmiliónovej strate

4

Robert Kiyosaki šokoval verejnosť svojou predpoveďou

5

Slovenská firma rozflákala prvé zisky na Porsche. Teraz jej súd rozpredáva majetok

PR články

Zarábaj s platformou Millionero s najúspešnejšími. Predstavujeme službu Copytrading

Marek Jendrál | 23. februára 2024

Copytrading je skvelá možnosť, ako si pasívne nechať zhodnocovať svoj kapitál, a zároveň pre skúsených obchodníkov príležitosť, ako speňažiť svoje know how i nadobudnuté skúsenosti.

Predstavujeme copytrading na platforme Millionero pre začiatočníka

Dobrý investičný plán vám môže zmeniť život. Tu je návod od A po Z na jeho vytvorenie

Henrieta Balázsová | 14. februára 2024 Horúca novinka

Žijeme vo svete, kde sú možnosti nekonečné, no predsa sa zdá, že cesta k finančnej nezávislosti je pre mnohých zahalená tajomstvom. Kľúčom k jeho odhaleniu je dobre zostavený investičný plán.

Dobrý investičný plán je základom úspechu
Horúca novinka