EÚ a Spojené kráľovstvo sú v recesii
EÚ a Spojené kráľovstvo sú v recesii. Zdroj: Shutterstock.com/patrice6000

EÚ a Spojené kráľovstvo sú v recesii. Táto alarmujúca informácia bola zverejnená v správe spoločnosti S&P Global.

EÚ a Spojené kráľovstvo sú v recesii?

Globálna ekonomika dostáva tvrdé rany. Inflácia spoločne s cenami energií neustále rastie. Analytici investičnej banky Credit Suisse predpokladajú, že to najhoršie ešte len príde. Podľa ich najnovšej analýzy je EÚ v recesii už dávno, len to nebolo oficiálne potvrdené. Podobne má byť na tom aj Spojené kráľovstvo. S takouto hypotézou prišla aj spoločnosť S&P Global.

Situácia sa zhoršila aj po nedávnom prasknutí plynovodu Nord Stream. Zatiaľ však stále nie je známe, kto alebo čo spôsobilo tento problém. Ide o jeden z najväčších únikov metánu v histórii a Európa tak bude mať opäť o čosi zložitejší prístup k zemnému plynu.

Európa čelí ťažkým a neistým geopolitickým a hospodárskym vyhliadkam. Vyššie sadzby v kombinácii s pretrvávajúcimi šokmi nás vedú k zníženiu prognóz HDP. Eurozóna a Spojené kráľovstvo už sú v recesii, Čína a USA sú veľmi blízko k tomuto stavu,“ uvádza sa v správe Credit Suisse.

Prečítaj si tiež: Kiyosaki varuje, že dolár sa zrúti do 4 mesiacov

Predseda pre regionálne úverové podmienky spoločnosti S&P Global Paul Watters tvrdí, že sa EÚ musí pripraviť na jednu z najťažších zím za posledných 50 rokov. Neutíchajúca vojna na Ukrajine situáciu iba zhoršuje. Watters sa však domnieva, že jedinou záchranou pre domácnosti bude zavedenie cenových stropov za energie.

Priemerná cena za elektrickú energiu v EÚ
Priemerná cena za elektrickú energiu v EÚ. Zdroj: S&P Global

Fiškálne podporné opatrenia nasadené vládou, ako napríklad cenové stropy za energie pre domácnosti výrazne ochránia rozpočty domácností pred ešte väčším inflačným tlakom, ktorý môže v zime nastať,“ uvádza sa v správe spoločnosti S&P Global.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance