NBS očakáva infláciu 18 %.
NBS očakáva infláciu 18 %. Zdroj: Shutterstock.com/andriano.cz

V súčasnosti krajiny Európskej únie čelia rastúcim cenám energií a negatívnym makroekonomickým faktorom. Stále pretrvávajúci rusko-ukrajinský konflikt a vysoká inflácia poskytuje priestor na skôr negatívne vyhliadky. Výnimkou nie je ani Slovensko.

Národná banka Slovenska (NBS) nedávno zverejnila svoju prognózu na rok 2023. V tomto roku by sa mal hrubý domáci produkt (HDP) vyšplhať na 1,8 %, no vyhliadky na rok 2023 sú o čosi nepriaznivejšie. V roku 2023 sa slovenská ekonomika pravdepodobne prepadne do recesie a očakávania rastu HDP sú pod 1 %, uviedol guvernér NBS Peter Kažimír.

Podľa tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) NBS očakáva v roku 2023 rast inflácie na úrovni 18 až 22 %. Guvernér okomentoval túto predpoveď slovami, že pri niektorých predpovediach si človek praje, aby sa nikdy nestali. V kombinácii s poklesom reálnej mzdy nás pravdepodobne čaká ešte náročnejší rok. Graf nižšie zobrazuje vývoj inflácie na Slovensku za posledných 5 rokov.


Vývoj inflácie na Slovensku za posledných 5 rokov, zdroj: tradingeconomics.com

Prečítaj si tiež: Je globálna ekonomická situácia skutočne na tom tak zle? Realita je možno ešte horšia, varuje Wall Street

Inflácia má viacero scenárov

Ešte v júni NBS počítala s infláciou na rok 2023 na hodnote 11 % a s rastom HDP 1,4 %. Tieto pozitívnejšie vyhliadky okamžite narušili rastúce ceny energií a stále pretrvávajúca neistota na globálnych trhoch. NBS napokon pripravila 3 hlavné scenáre.

Slovensko sa vyhne recesii iba v prípade, že sa stabilizujú ceny plynu a elektriny na nižšej úrovni. V tomto scenári by ekonomika mohla rásť o niekoľko desatín percenta. Negatívnejší scenár počíta s tým, že HDP klesne o viac ako 4 %. Podľa guvernéra zlepšenie môžeme očakávať až v roku 2024, pričom NBS očakáva rast HDP o viac ako 3 %. Rovnako by mala klesnúť aj inflácia, aj keď nebude dosahovať úrovne spred roku 2022.


Nezamestnanosť na Slovensku je stále v klesajúcom trende, zdroj:tradingeconomics.com

Potenciálnej recesii zatiaľ úspešne odoláva trh práce (pozri graf vyššie), keďže dopyt zostáva pomerne stabilný bez výrazného poklesu. Nezamestnanosť by sa mala na najbližšie roky držať v intervale medzi 6 až 7 %.

Mohlo by ťa zaujímať: Generálny riaditeľ Chevronu: energetická kríza uvrhne Európu do recesie

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance