Európu a svet čaká recesia a extrémna chudoba, varuje prezident Svetovej banky David Malpass!

Novinky Európu a svet čaká recesia a extrémna chudoba
Európu a svet čaká recesia a extrémna chudoba. Zdroj: Shutterstock.com/KanawatTH
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Podľa slov prezidenta Svetovej banky Davida Malpassa Európu a svet čaká recesia a extrémna chudoba. Vo svojom vyhlásení varoval, že sa tento stav môže prehĺbiť až na niekoľko rokov.

Európu a svet čaká recesia a extrémna chudoba

Malpass komentoval situáciu počas prejavu na Stanfordovej univerzite. Osobne vníma ako varovné signály najmä veľké riziko recesie v Európe, spomalenie hospodárstva v Číne a taktiež zníženie výkonu americkej ekonomiky. Za veľký problém považuje aj chýbajúcu energiu z Ruska, ktorá naštartovala riziko stagflácie a nízkeho rastu jednotlivých krajín v Európe.

Podľa prezidenta Svetovej banky je jediným východiskom z tejto situácie úplne nový makroekonomický a mikroekonomický prístup, ešte spred obdobia pandémie Covid-19, ktorá uvrhla do chudoby viac ako 70 miliónov ľudí.

Rozvojový svet bude čeliť v najbližšom období mimoriadne náročným vyhliadkam, ktoré formujú prudko rastúce ceny potravín, hnojív a energií, rastúce úrokové sadzby a znehodnocovanie mien. Európa aj svet sú v dôsledku týchto faktorov na pokraji recesie a chudoby,” uviedol Malpass.

Prečítaj si tiež: Je globálna ekonomická situácia skutočne na tom tak zle? Realita je možno ešte horšia, varuje Wall Street

Aké je riešenie?

Podľa Malpassa nie je vôbec jasné, či sa v budúcnosti nájde dostatok kapitálu na uspokojenie potrieb vyspelých ekonomík. Ich základom je fiškálna politika, v dôsledku ktorej sa krajiny dostávajú na stále vyššiu úroveň zadlženosti.

Zníženie dlhu má pre svet obrovský význam. A to najmä z dôvodu zvyšovania úrokových sadzieb. Dlh je jednoducho natoľko veľký a zaťažujúci, že sa výrazne znehodnocujú meny, čo napokon spôsobuje infláciu,” uviedol Malpass v rozhovore pre agentúru Bloomberg.

Stav svetového dlhu

Stav svetového dlhu. Zdroj: visualcapitalist

Malpass skritizoval aj plán krajín G-20, ktoré chcú pozastaviť alebo reorganizovať splácanie dlhov krajín s nízkymi príjmami počas pandémie Covid-19.

V skutočnosti neexistuje žiadny proces na zníženie tohto dlhu. Koniec koncov, jasne sme to mohli vidieť na poslednom zasadnutí krajín G-20. Nedosiahli žiadny pokrok,” dodal Malpass.

Podľa Malpassa je tak zadlženosť rozvojových krajín jedným z najväčších globálnych problémov, ktorý môže svet dostať späť do obdobia 80. rokov minulého storočia, teda do čias veľkej hospodárskej krízy.

Čítaj ďalej: Praská dlhopisová bublina! Z trhu miznú bilióny dolárov