Plan B a model Stock to flow
Plan B a model Stock to flow. Zdroj: Shutterstock.com/Andrea Izzotti

Tvorca známeho modelu Stock to flow, Plan B, pokračuje v nákupe Bitcoinu uprostred pokračujúcej korekcie. Analytik zdôraznil, že Bitcoin bol vyhlásený za mŕtvy už niekoľkokrát v histórii a napriek tomu je stále medzi nami.

Plan B vo svojom tweete 3. októbra oznámil, že stále nakupuje Bitcoin. Jeho posledná nákupná cena bola na hladine 20 000 dolárov. Prvý nákup realizoval ešte v roku 2015, keď hlavná kryptomena klesla na približne 400 dolárov. Ďalší nákup uskutočnil počas korekcie v roku 2018, keď Bitcoin klesol na 4 000 dolárov.

V súčasnosti sa digitálne aktívum nachádza v podobnej fáze a obchoduje sa o približne 70 % lacnejšie v porovnaní s historickým maximom z novembra 2021.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Je model Stock to flow stále platný?

Analytik Plan B sa preslávil hlavne vďaka modelu Stock to flow (S2F). Model predpovedal dosiahnutie hodnoty 100 000 dolárov do konca roka 2021, a preto bol terčom kritiky. Zdá sa, že S2F je porušený a v súčasnosti je jeho odchýlka od trhovej ceny veľmi vysoká.

Problémom modelu S2F je fakt, že berie do úvahy iba ponukovú stranu a do výpočtu nezahŕňa dopyt. Dopyt bol posledný rok potlačený predovšetkým rastúcou infláciou, na ktorú reagovali centrálne banky zvyšovaním úrokových sadzieb. Investori sa zbavili rizikových aktív z dôvodu poklesu reálnej mzdy. Toto všetko sú faktory, ktoré ovplyvňujú dopyt, no model S2F ich neeviduje.

Výsledkom je, že Bitcoin klesol na úrovne z predošlého rastúceho cyklu, čo sa udialo prvýkrát v histórii. Práve táto oblasť by mohla byť vhodnou nákupnou zónou pre ľudí, ktorí stále veria, že S2F je neporušený. Model totižto počíta aj s halvingom, ktorý vždy v minulosti spôsobil rastúci trend spotovej ceny. Napriek tomu nie je možné spoliehať sa iba na jedinú metriku a rozhodovať sa na jej základe. S2F môže slúžiť ako podporný nástroj, ale nie ako kľúčový.

Mohlo by ťa zaujímať: Americký index S&P 500 má za sebou najhorší mesiac od roku 2020. Čo to znamená pre Bitcoin a kryptomeny?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance