Kryptomeny od začiatku tohto roka vykazujú zaujímavé zisky a zdá sa, že medvedí trh je už nadobro zažehnaný. Všetci momentálne skloňujú 10 000 $, a tak sme sa rozhodli, že na Kryptomagazine vytvoríme novú rubriku s názvom MOON, kde budeme rozoberať fundamenty, ktoré Bitcoin vynesú na Mesiac a vyššie!
Bitcoin to the MOON! – Stará dobrá fráza, ktorej roky neubrali na aktuálnosti – Motto každého správneho fanúšika kryptomien a Bitcoin HODL-era.
Microsoft ide príkladom
Adopcia Bitcoinu a ďalších kryptomien globálnymi retailovými spoločnosťami začala už v roku 2014 potom, čo sa Microsoft rozhodol prijímať Bitcoin vo svojom Xbox store. Microsoft v tomto ohľade vždy išiel príkladom. Decentralizovaným technológiám ako Bitcoin verí a vidí v nich budúcnosť. V poslednej dobe však platby v Bitcoinoch umožňuje stále viac veľkých firiem.
(článok pokračuje pod odkazom)
Microsoft oznamuje novú blockchainovú platformu – konkurenčný boj sa začal!
Alza a čiastočne aj Amazon
Keď Alza 18.5.2017 svojim zákazníkom umožnila platiť v BTC, spravila týmto oznámením v Česku a na Slovensku veľké vlny. Alza je však iba lokálny e-shop. Oveľa dôležitejšie bolo nedávne umožnenie platieb na predajnej platforme Amazonu.
Priamo Amazonu zatiaľ kryptomeny nepošlete, no platiť týmto spôsobom môžete cez brány tretích strán, ktoré Amazon podporuje. Ide hlavne o BitRefill, prípadne o rôzne darčekové poukazy. Kryptomagazin o tom informoval 23.4. v tomto článku.
Whole Foods, Nordstorm a ďalší vďaka Flexa a Gemini
Dôležitú úlohu v rozširovaní adopcie Bitcoinu veľkými spoločnosťami hrajú známi proponenti Bitcoin, bratia Tyler a Cameron Winklevossovci. Ich burza Gemini patrí medzi TOP10 najväčších kryptomenových zmenární na svete.
Pomocou aplikácie Flexa a kryptomenovej brány sa im podarilo pripojiť gigantov ako Whole Foods, Nordstorm, Crate & Barrel a ďalšie (väčšinou) americké siete supermarketov a obchodov. Používatelia aplikácie Flexa tak môžu za svoje nákupy platiť kryptomenami Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum a stablecoinom Gemini Dollar.
Problém s Gemini a Flexa
Je však nutné dodať, že toto je iba prvý krok. Problémom tejto služby je, že zákazník ani predajca reálne neprídu do kontaktu s kryptomenami. Všetko ide cez custody riešenie vyvinuté burzou Gemini. To ide tak trochu proti hlavnej myšlienke kryptomien, ktorou je odstránenie tretích strán a návrat k priamym platbám.
Tak ako Bitcoin nepotrebuje na „clearing” transakcií centrálnu banku, ani jeho používatelia by sa nemali spoliehať na rôzne firmy, ktoré za nich budú držať coiny. Na druhej strane takto vzniká problém s bezpečnosťou. Veľa ľudí nie je schopných bezpečne uchovávať privátne kľúče od svojich peňaženiek a vo výsledku tak nechávajú otvorené dvere hackerom, ktorí radi zneužijú situáciu a kryptomeny ukradnú.
Zariadenia ako Trezor tento problém viac-menej vyriešili, no nie každý je ochotný investovať desiatky eur do kvalitnej hardvérovej peňaženky (informácie o Trezore nájdete tu).
Kroger
Medzi ďalšie veľké americké reťazce supermarketov, ktoré sa pohrávajú s myšlienkou akceptovania kryptomien patrí Kroger. O ich plánoch prijímať BTC pomocou Lightning Network sme písali už pred dvoma mesiacmi.
Čo čítať ďalej?
Zdroj:
bitcoinist.com
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.