Transakcie Monera za dva centy – predstavujeme vám Beryllium Bullet

Novinky Monero zaviedlo úspešne novinku
Monero zaviedlo úspešne novinku. Zdroj: Shutterstock.com/leksiv
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Monero úspešne zaviedlo upgrade siete s označením v0.13.0 Beryllium Bullet, vďaka čomu sa znížili transakčné poplatky až o 97 % a zároveň sa zvýšila rezistencia tejto kryptomeny voči ťažbe pomocou špecializovaných ASIC zariadení.

Transakcie za 2 centy

Desiata najväčšia kryptomena (podľa metriky Coinmarketcap) – Monero – prichádza so skvelou správou. Vďaka úspešnému upgradu siete, ktorý sa odohral 18. októbra, sa transakčné poplatky v tejto sieti znížili o úctyhodných 97 %. Vychádzajúc zo štatistík vedených stránkou CoinMetrics, používatelia zaplatia namiesto 60 USD centov len 2 centy. Keď si to porovnáme s hodnotami na sklonku minulého roku (obrázok nižšie), rozdiel je dramatický.

Mohlo by vás zaujímať: Bitmain oznámil nový Antminer X3 na ťažbu Monera

BulletProof pre ešte väčšie súkromie

Zníženie poplatkov bolo možné na základe zavedenia nového protokolu, ktorý bol nazvaný BulletProof. Ten zaisťuje unikátnu formu transakcií, ktorá využíva dôkazy s nulovou znalosťou (tzv. ZK-snarks). Tento krok je pokračovaním snahy Monera na dosiahnutie a na zaistenie čo najväčšieho súkromia používateľov tejto kryptomeny.

Upgrade Beryllium Bullet zároveň priniesol aj zníženie priemernej veľkosti jednej transakcie. Tá sa podľa výpočtov na vyššie zmienenej stránke CoinMetrics znížila približne o 80 %, čiže z 18,5 kb na iba 3 kb. Keďže unikátna povaha systému ochrany súkromia, ktorú Monero využíva, viedla k rýchlo rastúcej veľkosti jednotlivých blokov, tento krok na zníženie veľkosti transakčných údajov by mal byť vítanou zmenou pre mnohých XMR minerov.

O tom, že vývojárskemu tímu Monera záleží na nových upgradoch a na ich správnej funkcionalite, svedčí aj fakt, že implementáciu BulletProoff-u si nechali zauditovať tromi externými spoločnosťami, aby svojimi nezávislými posudkami zaistili, že všetky detaily protokolu sú v poriadku.

Vývojársky tím sa k danému auditu vyjadril:

„Na tieto účely (zlepšenia) sme sa rozhodli pozvať odborníkov a spoločnosti, aby vykonali nezávislý audit. Komunita Monera si vybrala spoločnosti Benedikt Bünz, QuarksLab a Kudelski Security”.

Boj proti ASICom

Druhým dôležitým vylepšením, ktoré daný upgrade prináša, je mierna modifikácia konsenzu s cieľom potlačiť akékoľvek potenciálne ohrozenie ASIC zariadeniami. Týmto krokom Monero reaguje predovšetkým na CryptoNight ASIC minerov a na následne súvisiacu možnosť narušenia decentralizácie celej siete.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Záver

Kombinácia faktorov v podobe lepšej ASIC rezistencie, zlepšenia súkromia a transakcií takmer zadarmo (2 USD centy) posúva Monero stále viac do pozície kryptomeny, ktorá by mohla osloviť ľudí nielen preferovaním anonymity, ale aj podporou decentralizácie siete a transakčnými poplatkami, ktoré sú skutočne zanedbateľné.

Ak vás poplatky nezaujímajú a Monero držíte ako investíciu, určite vás poteší správa, že výrobca hardvérovej peňaženky, Trezor, už dlhšiu dobu plánuje pridať túto kryptomenu do Trezor Model T.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
ethereumworldnews.com
zycrypto.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.