MMF: Digitálne meny centrálnej banky budú spoľahlivé, no Bitcoin za peniaze nepovažujeme

Novinky MMF Digitálne meny vs Bitcoin
MMF Digitálne meny vs Bitcoin, zdroj: www.shutterstock.com/Kristi Blokhin
Wallstreetpepe PC banerBitmarkets

Podľa generálnej riaditeľky MMF Kristaliny Georgievovej sú digitálne meny podporované centrálnymi bankami najspoľahlivejšou formou digitálnych peňazí.

Naopak, považovať kryptomeny, konkrétne Bitcoin za peniaze, je zložité, tvrdí generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF).

Môže ťa zaujímať: Rusko: Parlament dôkladne zváži regulácie pre podozrivých kryptoinvestorov!

Riaditeľka MMF opisuje perspektívy CBDC

Medzi členmi MMF sa už vyskytlo 110 krajín, ktoré skúmajú možnosť používania digitálnej meny centrálnej banky (CBDC). Oznámila to výkonná riaditeľka Kristalina Georgieva na konferencii v Taliansku. V prejave poznamenala, že kľúčovou výzvou pre menové orgány je momentálne zaručiť interoperabilitu týchto mien.

Podľa riaditeľky hlavnou výzvou je, či digitálne meny podporované štátom môžu slúžiť ako prostriedok výmeny, ktorému bude verejnosť dôverovať. Ďalšími otázkami, ktorými sa budeme musieť zaoberať, sú napríklad, či CBDC bude schopné prispieť k domácej ekonomickej stabilite a ako budú zapadať do medzinárodných regulačných rámcov zavedených organizáciami, akou je napríklad Banka pre medzinárodné platby (BIS).

BIS už dlhšiu dobu vedie niekoľko projektov na testovanie používania štátom vydaných digitálnych mien v medzinárodných transakciách. Známymi sú spolupráce medzi bankami v Austrálii, Malajzii, Singapure či v Južnej Afrike. Patria sem aj spolupráce medzi Čínou, Hongkongom, Thajskom či Spojeným arabskými emirátmi, alebo dokonca veľkoobchodný CBDC test vykonaný medzi Francúzskou a Švajčiarskou národnou bankou. Niektoré ďalšie krajiny začali uvažovať o podobných krokoch.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Kryptomeny podobnú dôveru nemajú

„Je veľmi pôsobivé, do akej miery sa medzinárodné spoločenstvo, centrálne banky a inštitúcie, ako je tá naša, aktívne angažujú v tom, aby zabezpečili, že v tomto rýchlo sa rozvíjajúcom svete digitalizácie sú peniaze zdrojom dôvery a pomáhajú ekonomike fungovať skôr, ako by mali byť rizikom,” hovorí Georgieva.

Riaditeľka MMF ďalej zdôrazňuje, že vníma digitálne meny vydané centrálnymi bankami ako najspoľahlivejšiu formu digitálnych peňazí, zatiaľ čo tvrdí, že momentálne je komplikované považovať kryptomeny za oficiálne platidlo.

,,De facto aktíva” ako Bitcoin nie sú podporované inými aktívami, ktoré držia svoju hodnotu stabilnú a môžu prudko stúpať či klesať. Georgieva ďalej trvá na tom že ,,v našej histórii peňazí bude ťažké ich považovať za peniaze ako také”.

Čítaj ďalej: El Salvádor: prešiel mesiac od prijatia Bitconu v krajine – aké sú odozvy ?

txbKvakomat mobil