Po čínskom zákaze investori presúvajú kapitál na DEX – dominuje Uniswap

Novinky Peniaze prúdia do DEX búrz ako Uniswap
Peniaze prúdia do DEX búrz ako Uniswap. Zdroj: Shutterstock.com/Ira Lichi
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kapitál od investorov sa presúva do decentralizovaných búrz ako Uniswap a ekosystému DeFi. Za posledných niekoľko mesiacov došlo v Číne k podstatnému vývoju, ktorý otriasol trhom s kryptomenami a globálnymi finančnými trhmi. Čínska kríza splácania dlhu Evergrande vyvolala šokové vlny na globálnych akciových trhoch. Následne Čína sprísnila regulácie kryptomien.

Aj keď sa situácia s Evergrande trochu vyriešila, v súčasnej dobe vládny zásah proti neregulovaným platformám DeFi a transakciám so stablecoinami pokračuje. Výsledkom je, že protokoly layer-1 a layer-2 zaznamenávajú zvýšený objem, pretože obchodníci hľadajú necentralizované útočisko.

Podľa generálneho riaditeľa CryptoQuant Ki Young Ju po tom, čo Čína oznámila zákaz všetkých transakcií s kryptomenami, veľké kryptoburzy, ako napríklad Huobi, pozastavili služby pre účty v Číne. Finančné prostriedky boli nakoniec uložené na decentralizované burzy (DEX) a do ekosystému decentralizovaných financií (DeFi).

Tento jav je obzvlášť zaujímavý a vyžaduje si ďalšie skúmanie pre predpokladané zlyhanie londýnskeho hard forku ETH.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Mohlo by ťa zaujímať – Analýza BTC, XRP, DOT, UNI – kapitál sa bude prelievať aj do highcapov

Dominantný DEX je stale Uniswap

Podľa údajov spoločnosti Dune Analytics je sieť Ethereum zďaleka najdominantnejšou sieťou v oblasti smart kontraktov. Hostí najväčšie a najpoužívanejšie decentralizované burzy ako Uniswap (UNI) a SushiSwap (SUSHI).

Mesačné objemy DEX. Zdroj: Dune Analytics

Mesačné objemy DEX. Zdroj: Dune Analytics

Najnovší zákaz kryptomien z Číny dominoval titulkom v posledných dvoch septembrových týždňoch. Pôvodne to však bolo oznámené už 3. septembra, teda približne v tom istom čase, keď sa aktivita na Uniswape zvýšila.

Uniswap objem obchodovania vs. celkové výnosy. Zdroj: Token Terminal

Uniswap objem obchodovania vs. celkové výnosy. Zdroj: Token Terminal

Ako je uvedené v grafe vyššie, nárast aktivity a objemu obchodov na Uniswape sa skutočne začal 28. augusta a niekoľko týždňov zostal nad svojím predchádzajúcim priemerom.

Spoločnosť Uniswap ťažila aj z nedávnych integrácií s novo vydanými riešeniami druhej vrstvy Optimism a Arbitrum, ktoré pomohli znížiť transakčné náklady a urýchliť časy potvrdenia pre používateľov v sieti.

Prečítaj si tiež – TOP 3 faktory, prečo LUNA dosahuje nové ATH a mieri na nové

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.