Analýza – Zlato má za sebou najhorší týždeň

Je to skoro mesiac od predošlej analýzy na zlato, takže je asi načase zhruba si aktuálnu situáciu na trhu rozobrať. Máme po mesačnom close, čo je rozhodne dôležitý míľnik pri každom trhu. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že je trh so zlatom stále nerozhodnutý, ale nevidím v tom osobne nejaký významný problém.

Po vytvorení nového historického maxima je v poriadku, že trh niekoľko mesiacov konsoliduje. Podobný priebeh mal trh aj v roku 2008, tak nevidím dôvod, prečo by sa vývoj nemohol podobným spôsobom opakovať. Vtedy to však trvalo asi pol roka, teraz by to teda vôbec nemuselo trvať tak dlho. Trh so zlatom je totiž aktuálne oveľa dynamickejší.

Aktuálna situácia na 1M TF spotovéhu trhu zlata

Septembrová mesačná sviečka je nepochybne dosť bearish a nebolo by teda prekvapením, keby cena v poklese pokračovala. Avšak októbrová sviečka sa zavrela dosť neutrálne – najviac mi pripomína tzv. spinning top (točiacu káču). Aj keď je pravda, že horný knôt sviečky je dosť dlhý. Niekto v tom určite môže vidieť tzv. long upper shadow.

Ako hovorím, nie som schopný tú sviečku celkom presne identifikovať, ale všeobecne vzaté, dovolil by som si ju označiť skôr za neutrálnu. Býčia určite nie je, medvedia možno. Osobne ju interpretujem za akúsi nerozhodnosť, takže si musíme na výsledok počkať až na november. Neprekvapila by ma ale ešte jedna dlhá červená sviečka smerom nadol.

Indikátory

Podľa RSI sme stále v prekúpenej oblasti, čo je na jednej strane bullish, ale na druhej strane hrozí väčšie riziko dumpu. Trh si skrátka môže vynútiť ešte hlbšie prečistenie. Pokiaľ k tomu dôjde, hodnoty indikátora by nemali padnúť pod 45 bodov a už vôbec nie na 30 bodov. Skrátka by vôbec nemala nastať šanca na pokles do prepredanej oblasti – to sa v bull rune na mesačnom grafe diať nesmie.

Aktuálna situácia na 4H TF spotovéhu trhu zlata

Na 4H časovom rámci stále platí, že sa kurz vyskytuje v rámci zakresleného falling wedge. Okolo 21. októbra bola šanca na prerazenie, ale nakoniec išlo len o falošný pokus. Akurát zopakujem, že falling wedge je korekčná štruktúra s bullish pozadím. Preto by cena vo finále mala pumpnúť smerom nahor.

Na základe toho, že je v patterne stále dosť priestoru, môže sa v ňom kurz nachádzať ešte na prelome novembra/decembra. Ako veľmi nápomocná sa preto javí S/R hladina 1 837 USD/uncu. Keby ten support padol, najskôr sa kurz z patternu vyleje. Ďalšou zastávkou by tak potenciálne bola až úroveň 1 794 USD/uncu.

Lenže, ak sa nakupujúcim podarí 1 837 USD/uncu ubrániť, je obrovská šanca, že je korekcia skoro na konci. Osobne som preto dosť zvedavý na to, ako trh na tejto úrovni zareaguje.

Indikátory

Podľa RSI indikátora je trh od polovice augusta dosť slabý. V kontexte toho korekčného falling wedge to ale nie je vyložene bearish. Nezabúdajte na to, že vyšší časový rámec (ako mesačný) je dosť bullish. Čaká sa len na silný odraz na nižšom časovom rámci, aby sa mohlo pokračovať zase hore.

Záver

Zlato aj v rámci tej korekčnej štruktúry je nesmierne bullish, takže by som sa budúceho vývoja vôbec nebál. Pre mňa osobne je bullish aj fakt, že dosť opadol záujem takých tých víkendových investorov a mainstreamových médií. Trh so zlatom je totiž už skoro tri mesiace v korekcii, teda ten nárazový záujem dosť spadol. On zase porastie, ale až vo chvíli, keď trh vygeneruje nové ATH. To už ale môže byť neskoro zaujímať sa.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance