Inflácia v eurozóne rastie, Slovensko je štvrté najhoršie

Inflácia v eurozóne ďalej rastie a prekonáva prognózy analytikov na mesiac máj. Pôvodne sa očakávalo, že inflácia dosiahne v EÚ hodnotu 7,7 percenta, no toto očakávanie sa nenaplnilo. Inflácia dosiahla v máji hodnotu 8,1 percenta a Slovensko sa ocitlo na štvrtom mieste vo výške inflácie v rámci štátov eurozóny.

Inflácia v eurozóne rastie

Najnovšie údaje podľa európskeho štatistického úradu Eurostat potvrdili väčší nárast inflácie v eurozóne, ako sa pôvodne očakávalo. Predpokladalo sa, že inflácia sa zastaví na hodnote 7,7 %, no v skutočnosti narástla až na 8,1 %. Najhoršie je v rebríčku štátov eurozóny podľa výšky inflácie Estónsko. V krajine sa inflácia vyšplhala až na rekordných 20 %. Za Estónskom nasleduje Litva (18,5 %), Lotyšsko (16,4 %) a Slovensko (11,8 %). Slovensko je teda štvrtým štátom eurozóny s najvyššou mierou inflácie.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Príčiny rastu inflácie v eurozóne treba hľadať v raste cien energií, potravín, tabaku, alkoholu, priemyselných tovarov a služieb, tovarov, v sankciách uvalených na Rusko či neochote Európskej centrálnej banky zvyšovať úrokovú sadzbu (ECB). Hoci ECB už avizovala zvýšenie úrokovej sadzby zo zápornej na nulovú, podľa analytikov bude na skrotenie takej vysokej inflácie potrebné podniknúť drastickejšie opatrenia.

Percentulny nárasti cien vybraných tovarov a služieb v eurozóne v mesiaci máj
Percentuálny nárast cien vybraných tovarov a služieb v eurozóne v mesiaci máj. Zdroj: Eurostat

Christine Lagardová, prezidentka ECB, nedávno avizovala, že v júli nastane prvé zvyšovanie sadzieb o 25 bázických bodov. Ani toto zvýšenie však nevytvorí plusový úrok. Cieľom je do konca 3. štvrťroka dostať sa na kladné čísla. To, či toto tempo bude stačiť pri takto zrýchľujúcej sa inflácii, ukáže čas.

Čítaj ďalej: Terra predmetom vyšetrovania: zamestnancov vypočúva juhokórejská prokuratúra

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance