Kryptomageddon – Je čas všetko predať a skončiť s kryptomenami?

Novinky Prichádza kryptomageddon?
Prichádza kryptomageddon? Zdroj: shutterstock.com/Artit Wongpradu
BITmarkets BITmarkets

Pred troma týždňami Bitcoin zdanlivo z ničoho nič započal prudký rast. Behom jedného dňa sa jeho hodnota zvýšila o viac než 1000 $ a v priebehu nasledujúceho týždňa dosiahol svoje lokálne maximum na cene cca 8500 $. Veľa ľudí tento náhly rast pripisuje návrhom na regulované krypto-ETF fondy. To je, samozrejme, hlúposť. Niektoré návrhy boli poslané na schválenie agentúre SEC mesiac pred spomínanou pumpou. 

Chvíľu sme si užívali bull-run. Nálada na trhu sa zlepšila. Obyčajní ľudia nakupovali altcoiny v očakávaní, že budú nasledovať príklad Bitcoinu a poletia na MOON. Medzičasom sa dominancia kráľa kryptomien naďalej zvyšovala.

Následne trh začal padať a dnes už sme zase tam, kde sme boli pred mesiacom – na silnom supporte v okolí 6000$. Ceny altov oproti Bitcoinu naďalej klesajú a všetko vyzerá beznádejne.

Je čas všetko predať a skončiť s kryptomenami?

Túto otázku si v priebehu posledného týždňa položilo veľmi veľa fanúšikov krypta. Odpoveď na ňu však nenájdete na internete. Musíte ju nájsť v sebe.

Je priskoro na finančnú revolúciu

Kryptomeny sú fenomén, ktorý predbehol dobu. Myšlienka globálnej decentralizovanej deflačnej meny použiteľnej prakticky kdekoľvek, je aj po takmer desiatich rokoch stále iba utópia.

Vlády a centrálne banky majú finančnú politiku pevne vo svojich rukách a dnes neexistuje nikto, kto im dokáže odporovať. Zmena systému chce čas. Nakúpili ste Bitcoin, pretože veríte, že sa do roka, maximálne do dvoch, stane globálnym platidlom? V tom prípade pre vás máme zlé správy. Súčasné finančníctvo predstavuje kostru spoločnosti a to sa tak skoro nezmení. Možno o dvadsať, tridsať, päťdesiat rokov sa dočkáme výrazného posunu vpred. Dnes sú kryptomeny prevažne špekulatívne aktíva a 90% ľudí ich vlastní iba preto, aby ich neskôr predali so ziskom a zarobili peniaze. Reálna využiteľnosť je minimálna.

Je priskoro na technologickú revolúciu

Sľubnejšie vyzerajú technologické coiny a turingovsky kompletné platformy, ktoré ponúkajú decentralizovaný výpočtový výkon vhodný pre bezpečné výpočty a transakcie medzi dvoma nedôveryhodnými agentmi.

Ak ste nerozumeli predchádzajúcemu odstavcu, je čas prečítať si niečo o Ethereu

Tieto projekty sľubujú revolúciu v oblasti finančných aplikácií. Ich cieľom je poskytnúť rýchle a bezpečné peňažné transakcie (fiatu, aj kryptomien). V budúcnosti budú tiež slúžiť ako decentralizované servery a umožnia prechod od “internet of information” k “internet of value.”

Inými slovami, internet už nebude slúžiť iba na výmenu informácií. Vzniknú na ňom unikátne digitálne objekty s hodnotou presahujúcou do reálneho sveta. Dopad týchto technológií si v súčasnosti niekto nevie ani len predstaviť.

Turingovsky kompletné blockchainy decentralizujú internet. To však bude trvať desaťročia. Sme na začiatku technologickej revolúcie.

Veríte technológiám založeným na blockchaine?

Tieto technológie (či už digitálne meny, alebo decentralizované turingovsky kompletné platformy) sú založené na decentralizovanej databáze známej ako blockchain – pravdepodobne najdôležitejší vynález tohto storočia. Vďaka blockchainu jedného krásneho dňa nebudeme závislí na “dôveryhodných” tretích stranách.

Ak máte peniaze v kryptomenách, investovali ste do budúcnosti… Ďalekej budúcnosti. Fakt, že “akcie” týchto technológií môžete obchodovať na burzách a získať tak peniaze je iba vedľajší produkt vo vývoji. Ľudstvo bude jedného krásneho dňa fungovať takmer výlučne na blockchaine, avšak než sa tak stane, máme pred sebou veľmi dlhú cestu.

Je teda čas predať všetky kryptomeny (pravdepodobne so stratou) a uchrániť svoje portfólio pred ďalším znehodnocovaním?

To záleží na vás. Cena väčšiny coinov je v súčasnosti takmer výhradne špekulatívna. Ani jedna platforma nevytvára profit a ešte veľmi dlho ho vytvárať nebude.

Faktom však je, že čoraz väčšie firmy / organizácie / vlády, investujú do tohto typu technológie. Napriek záplave pozitívnych správ ale hodnota drvivej väčšiny krypto-mincí klesá a je dosť možné, že ešte nenašli dno. Na vine je šialené FOMO, ktoré sme zažili v decembri 2017.

Pozitívny záver

Po každom páde však nasleduje rast tak, ako po noci vždy príde deň. Predávať teraz pravdepodobne nie je veľmi múdre. Altcoiny sú, zdá sa, veľmi blízko svojho (lokálneho) minima. Za posledný týždeň nebola núdza o veľké dumpy. To sa ale môže čoskoro zmeniť!

Kedy? Na túto otázku sa snažíme zodpovedať na našom webe Trading11, kde sa venujeme výhradne obchodovaniu. Väčšina článkov však nie je zdarma. Za mesačný prístup k našim analýzam si musíte zaplatiť cca 14 eur. Poskytujú však jedinečný pohľad na vývoj trhu a tvoria ich profesionálni obchodníci, ktorí dlhodobo vytvárajú profit.

Dlhodobý donwtrend, ktorý začal na prelome rokov 2017/2018 snáď čoskoro skončí. O pozitívny fundament dnes nie je núdza. Stačí sa pozrieť na TRON, ktorý takmer denne vypúšťa neuveriteľné novinky. Chce to však trpezlivosť. Ak ju nemáte, počkajte si na ďalšiu pumpu a predajte to, čo vám ešte ostalo. Ak však veríte v krypto, odporúčame vám postupne nakupovať a držať.

HODL!

A pamätajte, nakupovať samá vtedy, keď je to dole!

[HODL] Nakupovať sa má vtedy, keď je to dole! – je čas vstúpiť do dlhodobých pozícií?