Miliardári podľa Forbes
Miliardári podľa Forbes. Zdroj: Binance a Sutterstock.com/lev radin

Každá korekcia so sebou prináša obrovské miliónové straty. Najväčšiu absolútnu hodnotu strácajú predovšetkým podľa Forbes najznámejšie osobnosti zo sveta kryptomien, keďže ich majetky sú najväčšie. Kryptomeny síce posledné obdobie zaznamenali silný rastúci trend, no zanechali za sebou spúšť, ktorej mnohí miliardári nedokázali čeliť.

Tabuľka nižšie zobrazuje miliardárov, ktorí boli v marci 2022 najbohatší. Jedna z najväčších korekcii kryptomien v histórii spôsobila, že prerozdelenie majetku zmenilo v decembri 2022 tento rebríček na nepoznanie. Niektorí si svoju priečku udržali, no mnohí sa dostali až na nulu.

Pokles cien nebol jediný dôvod prečo miliardári stratili obrovské množstvo peňazí. Krachy spoločností Terra a FTX spustili lavínu mnohých bankrotov na kryptomenovom trhu. Z tohto dôvodu najviac utrpeli bývalí miliardári Sam Bankman-Fried, Gary Wang a Barry Silbert.

Straty miliardárov
Straty miliardárov. Zdroj: Forbes

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Kto utrpel najviac?

Prvé miesto v rebríčku si stále drží generálny riaditeľ burzy Binance, Changpeng Zhao (CZ). Paradoxne ale jeho straty boli tie najväčšie. Jeho strata predstavuje viac ako 60 miliárd dolárov v priebehu iba 9 mesiacov.

Asi najznámejšou osobnosťou, ktorá bola predmetom kritiky v roku 2022 bol Sam Bankman-Fried. Bývalý riaditeľ burzy FTX dokonca v prvom verejnom rozhovore poprel, že by vedel o tom, že financie investorov FTX boli prepojené s jeho vlastnou firmou Alameda Research.

Vo svojom poslednom vyjadrení dokonca obvinil Changpenga Zhaa z toho, že burza FTX skrachovala. Ako dôvod uviedol, že CZ zdieľal status, ktorý spustil reťazec udalostí. V prípade, že sa o túto kauzu zaujímate viac, môžete si prečítať článok Sam Bankman-Fried šokuje vyjadrením: za kolaps FTX môže riaditeľ Binance, k peniazom sa dostanú všetci.

Ako môžeme vidieť, väčšina miliardárov je priamo napojených na aktivity centralizovaných búrz. Dodnes je najväčšou burzou Binance, o čom sme vás informovali už skôr. Obchodovanie na týchto platformách sa všeobecne považuje za rizikové, keďže nie ste majiteľmi súkromných kľúčov. Držitelia kryptomien sú ale stále viac uvedomelí, keďže odlivy z búrz sú čoraz väčšie. To by v konečnom dôsledku mohlo zamiešať kartami a rebríček miliardárov by sa v ďalšom roku mohol zásadne zmeniť.

Mohlo by ťa zaujímať: Za jediný mesiac záhadne umreli až štyria kryptomenoví miliardári