Sam Bankman-Fried šokuje vyjadrením: za kolaps FTX môže riaditeľ Binance, k peniazom sa dostanú všetci

Novinky SBF sa vyjadruje ku kauze s Binance
SBF sa vyjadruje ku kauze s Binance. Shutterstock.com/Dennis Diatel/lev radin
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bývalý riaditeľ burzy FTX Sam Bankman-Fried (ďalej SBF) viní svojho konkurenta, šéfa burzy Binance, že spôsobil pád v tom čase druhej najznámejšej kryptomenovej burzy. Svoje obvinenie spísal v blogovom príspevku na stránke substack.com.

Vojna medzi Binance aj FTX

SBF sa vo svojom príspevku kriticky vyjadril na adresu burzy Binance, vďaka ktorej mala podľa jeho mienky FTX padnúť:

Potom prišiel CZ-ho osudový tweet, po mimoriadne efektívnej niekoľkomesačnej PR kampani proti FTX. Burza následne skončila.”

Podľa anonymného zdroja, ktorým disponuje Kryptomagazin.sk, sa vojna medzi zakladateľmi oboch búrz nepriamo už začala oveľa skôr. Keďže Sam Bankman-Fried mal v minulosti kontakty na popredných úradníkov v EÚ a USA, tak mal podporovať zvyšovanie regulačnej záťaže pre celý kryptomenový svet. Jeho lobovanie sa významne dotklo aj burzy Binance, ktorá v roku 2021 musela zaviesť povinne KYC a prísnejšie podmienky pre založenie účtov a vklady kapitálu. Ako uviedol portál Benzinga, burza Binance prišla o 90 % klientov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Zakladateľ FTX sa obhajuje, že nič neukradol

SBF pôsobil niekoľko rokov ako riaditeľ burzy FTX International. Po konci svojej činnosti novému riaditeľovi údajne nechal až 8 miliárd dolárov v majetku, čím by sa mala pokryť väčšina záväzkov. Ďalej dodal, že ak by spoločnosť fungovala o niekoľko týždňov dlhšie, tak by splatili všetky svoje záväzky.

Podľa SBF všetky jeho aktíva a aktíva burzy sú a budú použité na odškodnenie používateľov:

Nekradol som finančné prostriedky a určite som neschovával miliardy. Takmer všetky moje aktíva boli a stále sú použiteľné na zabezpečenie zákazníkov FTX. Napríklad som ponúkol, že prispejem takmer všetkými svojimi osobnými podielmi v Robinhood zákazníkom.”

Používatelia by sa mali dostať k peniazom

Podľa zdroja z Reuters by mala mať FTX ešte 8,5 miliardy dolárov aktív, cez ktoré by sa neskôr mohli vyplácať poškodení používatelia. Ďalších 8 miliárd dolárov by malo byť v súvahe z pololikvidných aktív v dcérskej spoločnosti Alameda Research.

Likvidačný proces môže trvať niekoľko rokov. V prípadne hacknutej burzy MtGox. používatelia čakajú na odškodnenie už 9 rokov.

Prečítaj si aj: Aktuálne: známa kryptomenová burza je na tom veľmi zle – prepustila už 50 % zamestnancov

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.