obchodná stratégia trading
obchodná stratégia trading

Počuli ste niekedy pojem myslenie v pravdepodobnostiach? Ide o termín, ktorý spadá do kategórie „psychológia“. V tomto článku sa naň pozrieme optikou jednoduchého a reálneho príkladu.

Prečo sú kasína stále ziskové?

Aj keď budeme hovoriť práve o kasínach, ide o hazard a stávkovanie ako také. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo kasína vôbec existujú a ako je možné, že stále profitujú? Veď hazard ako taký by mal byť o náhode. Ale také jednoduché to nie je.

Aj napriek tomu, že kasína majú obrovské výdavky (obrovské luxusné priestory, bezpečnosť, chod samotného kasína), veľká väčšina z nich dokáže byť stále v zisku a profitovať. Ako sa to dá urobiť? Jednoducho. V hre je pravdepodobnosť. Pravdepodobnosť toho, či vyhráte vy alebo kasíno.

A v každej hre, ktorú v kasíne nájdete, je pravdepodobnosť proti vám. Pri nejakej hre viac, pri inej menej, v nevýhode ste však vždy vy. No a presne vďaka tomu kasína stále fungujú. Veď sa aj hovorí, že ak chcete zarobiť v kasíne, musíte ho vlastniť. Niečo pravdy na tom určite bude.

Ako to však súvisí s tradingom? Podobne ako kasíno, tak aj vy chcete mať pravdepodobnosť na svojej strane. Pochopiteľne, nikdy sa vám nepodarí mať 100% pravdepodobnosť, že sa niečo na trhu deje (podobne ako sa v kasíne nikdy na 100% nič nedeje), avšak čím vyššia pravdepodobnosť, tým lepšie pre vás. Docieliť to môžete rôznymi indikátormi, oscilátormi, patternami a podobne. Čím viac z nich vám hovorí, že sa trh pohne jedným smerom, tým vyššia pravdepodobnosť, avšak záruka to určite nie je (a to treba mať vždy na pamäti).

Záver

Všetky cvičenia a pravidlá, ktoré na internete a v rozumných knihách nájdete, sú nepochybne výborným začiatkom. Pokračovať však už musíte sami. Záleží len od vás, či sa rozhodnete dané informácie aplikovať a učiť sa ďalej (najmä prostredníctvom praxe).