BTC

Ako samotný titulok napovedá, Bitcoin (BTC) od včerajšej analýzy pokračuje v raste, a dokonca aj navzdory silnému rally na dolárovom indexe (DXY). Trh s krypto aktívami teda posilňuje, aj keď hodnota amerického dolára stúpa, takže vyvstáva otázka, ako dlho tento stav vydrží. Bitcoin je totiž vďaka expanzii DXY pod neustálym tlakom, čo potvrdzuje aj fakt, že objemy sú už mesiac dosť mizerné. Minimálne sú určite priemerné.

Aktuálna situácia na 4H TF DXY

Ako som spomínal na úvod, dolárový index pokračuje v solídnom rally a už sa dokonca podarilo prekonať 93 bodov, čo bola veľmi dôležitá úroveň. Index z mnohých uhlov potvrdil, že sa okolo februára naozaj vytvorilo definitívne dno, po ktorom môže nasledovať aj niekoľkoročný uptrend. Uptrend, ktorý môže byť spočiatku veľmi dynamický.

Ešte je samozrejme potrebné potvrdenie, čo dostaneme vtedy, keď dôjde k mesačnému a týždennému zatvoreniu kurzu nad 93 bodmi. Potom je na 90 % isté, že ideme up. Ináč na 4H a dennom RSI boli medvedie divergencie, ktoré sa počas dneška definitívne zneplatnili. To je určite zmena k lepšiemu, pretože predtým divergencie na 4H RSI posielali trh do korekcie.

V každom prípade je posilňujúci DXY veľká hrozba pre BTC. Znova opakujem, že to nefunguje ako hodinky. Respektíve Bitcoin môže pokojne ísť na nové historické maximum, ale vo všeobecnosti rastie riziko, že sa niečo pokazí a pôjdeme dole. Spomínané riziko spočíva predovšetkým v dynamickosti expanzie, pretože z historického vývoja vieme, že Bitcoin nemal problém so striedmym rastom kurzu indexu.

Aktuálna situácia na 1W TF BTC/USD

BTC

Čo sa týka close sviečky za minulý týždeň, tá má identickú podobu ako tá predošlá. Rovnako to platí aj pre objemy. Sviečka má dlhý spodný knôt, čo znamená istú absorpciu ponuky, ale to zo sviečky hneď nerobí býka. Navyše, vzhľadom na objemy nie je spomínaná absorpcia žiadna hitparáda. Ale celkovo vzaté si trh stále drží uptrendovú štruktúru.

Indikátory

Na týždennom RSI stále straší dvojnásobná medvedia divergencia, a dokonca hrozí, že indikátor vygeneruje trojnásobnú. Predsa len kurz je veľmi blízko od all time high. Stačí teda málo a divergencia je na svete.

Aktuálna situácia na 4H TF BTC/USD

V čase písania včerajšej analýzy bola cena BTC na S/R leveli 58 189 USD. Následne však prebehlo slabšie zamietnutie a návrat ceny k hornej stene kanála. Ako sami môžete vidieť, nakupujúci uvedenú stenu bránili ako support, a nielen raz. Vlastne si support a rezistencia prehadzovali kurz ako pingpongovú loptičku.

Nakoniec sa prerazenie rezistencie podarilo, čo je čerstvá udalosť. To, že príde k prerazeniu, bolo nanajvýš pravdepodobné, ale najväčšou otázkou je, či sa trh nad S/R hranicou 58 189 USD dokáže udržať. Zo zvýraznenej oblasti vieme, že s tým bol problém a býci sa niekoľkokrát stiahli do nižších cenových úrovní. Stane sa to znova?

Do budúcnosti nikto z nás nevidí, ale všimnite si, že aj tentoraz prerazenie nenasledujú objemy. Z hodiny na hodinu sa síce zdvihli, ale nie je to žiadna veľká sláva. Preto si myslím, že sa oplatí byť nanajvýš opatrný – je veľmi ľahké chytiť sa do pasce. Je naozaj veľmi lákavé v týchto chvíľach cenu hneď nasledovať.

Indikátory

Hodnoty RSI sú veľmi blízko od hraničných 70 bodov, čo funguje tiež samo o sebe ako rezistencia. Uvidíme teda, či sa momentum aj naďalej udrží.

Na záver

Risk off prostredia na trhoch nesporne prevažuje, s čím je nutné kalkulovať. Ťažko povedať, ako dlho Bitcoin dokáže posilňovať napriek faktu, že dolárový index dynamicky stúpa. Trh nám totiž neočakávane dosť napučal, takže by nemalo byť až také ľahké zložiť ho. Ale na druhej strane ide aj o negatívum, pretože veľkí investori nemôžu posilňujúcu menu ignorovať dlho.

ANALÝZA – Bitcoin (BTC) má blízko k solídnemu prerazeniu?


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.