Kedy pôjde nová generácia do dôchodku? V 65-tich to nebude

0

Pokroky v oblasti medicíny tlačia priemernú dĺžku života nevídane vysoko no zároveň spôsobujú vrásky na čele ekonómom. Spoločnosť plná dôchodcov ktorí poberajú štátnu podporu je nočná mora. Populačné pyramídy sa otáčajú a vlády sú nútené reagovať. Prvé opatrenia môžeme badať už dnes. Vlády postupne zvyšujú vek, v ktorom občania môžu odísť do dôchodku.

Najhoršia situácia je momentálne v dánsku, kde je priemerný vek odchodu do dôchodku 67 rokov. Dánsko sa ho však pokúša znížiť novými zákonmi. Väčšina krajín EÚ však ide opačným smerom a odhaduje sa, že Slovensko bude posúvať dôchodkový vek najviac z EÚ.

Priemerný dôchodkový vek na Slovensku vs. vo zvyšku EÚ
Priemerný dôchodkový vek na Slovensku vs. vo zvyšku EÚ

V súčasnosti je to iba 61,4 rokov, čo je tretí najnižší dôchodkový vek v EU. Nižšie ho má iba Slovinsko a Luxembursko. V najbližších desaťročiach by sme sa však mali pripraviť na neustále zvyšovanie a v roku 2070 už budeme na 67,2 rokoch. Pre porovnanie, v prípade susedného Česka sa veľká zmena neočakáva. Namiesto súčasných 62,4 rokov sa v 2070 bude do dôchodku chodiť v priemernom veku 63,5 rokov.

Sporíte si na dôchodok? Nerobte to v eurách! Pozrite, čo sa deje v EÚ:

ECB znehodnotí naše peniaze! Do obehu mieri 1350 miliárd eur