Bitcoin v roku 2022
Bitcoin v roku 2022. Zdroj: Shutterstock.com/Zeynur Babayev

Centrálne banky budú naďalej zvyšovať úrokové sadzby nielen do konca tohto roka, ale plánujú v tom pokračovať aj ďalší rok. Takéto zvyšovanie môže priniesť Bitcoinu dlhšiu zimu v podobe stagnácie alebo ďalších poklesov. Aké má Bitcoin vyhliadky v poslednom kvartáli v roku 2022?

Banky v roku 2020 v pandemickom období vytlačili 30 až 40 % nových peňazí do obehu, čo sa v dnešnej dobe prejavuje na zvýšenej inflácii. FED na začiatku roka pristúpil k rastúcej inflácii jednoznačným postojom a začal zvyšovať úrokové sadzby, ako sme vás už v minulosti pravidelne informovali. Európska centrálna banka (ECB) urobila podobný krok v auguste, keď nasledovala FED a zvýšila úrokové sadzby o 0,5 %. Nižšie môžete vidieť postup zvyšovania úrokových sadzieb FED-u.

  • 03/2022 = 0,25 – 0,5 %
  • 05/2022 = 0,75 – 1 %
  • 06/2022 = 1,5 – 1,75 %
  • 07/2022 = 2,25 – 2,5 %
  • 09/2022 = 3 – 3,25 %
FED a rast úrokových sadzieb
FED a rast úrokových sadzieb. Zdroj: tradingeconomics.com

Kým boli peniaze tlačené, inflácia s oneskorením na to reagovala a ceny sa prispôsobili novým peniazom v obehu. V súčasnosti platí, že čím viac týchto peňazí dokážu centrálne banky stiahnuť z obehu, tým viac to bude tlačiť infláciu dole

Vďaka emisii nových peňazí mali ľudia v prvej fáze za čo nakupovať, a preto rástli ceny od výroby až po spotrebu. Ponuka nestíhala, a to spôsobilo nárast cien. Značná časť z novo emitovaných peňazí bola investovaná aj do rizikových aktív, ako je Bitcoin.

Ak príde ďalší zásah zo strany FED-u alebo ECB, peniaze sa budú aj naďalej sťahovať z obehu a to môže spôsobiť recesiu v podobe presunu peňazí z rizikových aktív ako je Bitcoin do menej rizikových. Cena Bitcoinu by na to mala reagovať poklesom, čo znamená, že vyhliadky na posledný kvartál nie sú pre hlavnú kryptomenu pozitívne.

Tento článok vznikol v spolupráci s projektom kryptotrejder. Pripoj sa na dnešný veľký webinár o kryptomenách, investíciách a udalostiach, ktoré nás čakajú do konca roka v kryptomenovom svete.

>>>Chcem sa zúčastniť webinára.<<<

Prečítaj si tiež: Je globálna ekonomická situácia skutočne na tom tak zle? Realita je možno ešte horšia, varuje Wall Street

Kam smeruje Bitcoin?

Bitcoin klesá celý rok 2022 a v najnižšom bode dosiahol korekciu 75 %. Mnohým preto napadne myšlienka nakupovať kryptomeny za zvýhodnené ceny. Je ale aktuálne obdobie vhodné na nakupovanie?

Dno Bitcoinu sa formovalo v minulosti vždy niekoľko mesiacov a je to prirodzený proces, keď sú po korekcii predávajúci vyčerpaní a postupne sa začne na trhu akumulácia. V súčasnosti ale bitcoinová sieť nezaznamenala významný rast v aktivite. Aktívne adresy sú na extrémne nízkej hodnote, čo znamená, že na trhu prevládajú dlhodobí držitelia a chýba čerstvý dopyt. Ak začne stúpať aktivita krátkodobých držiteľov, v tom prípade môžeme hovoriť o procese akumulácie.

Bitcoin a nákupné objednávky
Bitcoin a nákupné objednávky. Zdroj: TradingView

Graf vyššie zobrazuje supportné oblasti, na ktorých sa v minulosti vyskytovali vyššie transakčné objemy a preto je pravdepodobné, že sa tam cena na istý čas zastaví a potenciálne môže nájsť dno. Nákupné objednávky je preto vhodné zadávať na hladinách 12 000, 13 600 a 15 400 dolárov.

Vlnu optimizmu aj napriek zvyšovaniu sadzieb môže priniesť znížená inflácia. To znamená, že ďalšie zvyšovanie sadzieb by nemuselo byť až také agresívne. V prípade, že sa úrokové sadzby budú aj naďalej zvyšovať, nádej na rastúci trend Bitcoinu je veľmi malá. 

Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoin nikdy nemusí dosiahnuť hodnotu 100 000 dolárov. Prečo?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance