Joe Biden: zvyšovanie úrokových sadzieb bude pozvolnejšie

Ekonomika Inflácia verzus úrokové sadzby
Inflácia verzus úrokové sadzby. Zdroj: shutterstock.com/lev radin/Immersion Imagery
BITmarkets BITmarkets

Americký prezident považuje súčasné smerovanie ekonomiky za priaznivé a podľa Coinpage môže FED dokonca pristúpiť k miernejšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb. V piatok bola totiž zverejnená najnovšia správa týkajúca sa trhu práce v USA. Podľa nej bolo vo februári vytvorených 311 000 pracovných miest, namiesto očakávaných 225 000.

FED môže pristúpiť k miernejšej politike

Nedávno sme vás informovali o tom, že FED bude musieť pristúpiť k agresívnejšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb. Táto negatívna predpoveď by sa ale mohla zmeniť po zverejnení najnovších údajov o trhu práce. Je pravdepodobné, že na ďalšom zasadnutí FOMC, ktoré sa koná 21. a 22. marca, bude FED zvyšovať úrokové sadzby o 25 bázických bodov.

Rovnako zvyšoval aj pri poslednom zasadnutí a prípadný nárast alebo dokonca žiadne zvýšenie by na trhoch spôsobili krátkodobú volatilitu. To čo obchodníci na trhu očakávajú je už zahrnuté v samotných cenách a súčasné očakávania sa vzťahujú konkrétne na zvýšenie o 25 bázických bodov.

„S radosťou môžem oznámiť, že naša ekonomika vytvorila minulý mesiac viac ako 300 000 nových pracovných miest. Nie je to náhoda. Znamená to, že náš ekonomický plán funguje,” vyhlásil Biden.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Inflácia je stále vysoká

Zaujímavosťou je, že globálne trhy takmer nereagovali na správu o trhu práce a kryptomeny dokonca klesali kvôli nepriaznivým fundamentálnym správam, o ktorých vás informujeme. Okrem toho úroveň inflácie ostáva stále vysoká nie len v USA, ale aj eurozóne.

Inflácia za posledných 5 rokov

Inflácia za posledných 5 rokov. Zdroj: TradingView

Kým sa inflácia v USA pohybuje na úrovni 6,40 %, priemer v eurozóne dosahuje 8,50 %, podľa údajov Tradingeconomics. Ak sa zaujímate aj o porovnanie inflácie v rámci krajín v Európe, odporúčame vám prečítať si článok Dobré správy pre Slovákov: Inflácia má do konca roka prudko klesnúť.

Pozitívne vyhliadky amerického prezidenta prichádzajú uprostred vyjadrení Jeromeho Powella, ktorý varoval, že konečná úroveň úrokových sadzieb bude pravdepodobne vyššia, než sa pôvodne predpokladalo. Okrem toho, mnohí špekulujú nad tým, že dosiahnutie inflačného cieľa 2 % je bez recesie nemožné.

Prečítaj si tiež: ECB tvrdo pritlačila v boji s infláciou v Eurozóne – aké sú výsledky?

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: coingapeTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.