FED zvýši úrokové sadzby viac než sa očakávalo
FED zvýši úrokové sadzby viac než sa očakávalo. Zdroj: shutterstock.com/GoodIdeas/Immersion Imagery

Predseda Federálneho rezervného systému, Jerome Powell, varoval, že konečná úroveň úrokových sadzieb bude pravdepodobne vyššia, než sa pôvodne predpokladalo. Inak povedané, podľa správy News Bitcoin, môže FED pristúpiť k razantnejšiemu navýšeniu úrokových sadzieb, ako mnohí očakávajú.

FED opäť sprísňuje

Jerome Powell tento týždeň predložil polročnú správu FED-u o menovej politike Výboru senátu a snemovne. Stále si myslí, že prioritou je vrátiť úroveň inflácie na cieľ 2 %. Mnohí ekonómia ale považujú tento cieľ za nereálny a zameranie sa naň by mohol spôsobiť ekonomický kolaps.

FED tvrdí, že pokračujúce zvyšovanie úrokových sadzieb je správne a to aj napriek tomu, že extrémne úrokové sadzby potláčajú dopyt. Aj keď inflácia už začala ustupovať, je pred nami ešte dlhá cesta, kým sa stabilizuje na zdravej úrovni. Dokonca, aj ostatné ekonomické údaje sú silnejšie, než sa očakávalo, čo naznačuje vyššiu finálnu úrokovú sadzbu.

Inflácia za posledných 5 rokov
Inflácia za posledných 5 rokov. Zdroj: TradingView
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

ECB prisľúbila vyššie úrokové sadzby

Medzitým ECB prisľúbila zvýšenie úrokových sadzieb o ďalších 50 bázických bodov, ktorým dobieha reštriktívnu menovú politiku FED-u. V eurozóne je v čase písania článku inflácia 8,50 %, zatiaľ čo v USA 6,40 %. Slovensko má v čase písania článku úroveň inflácie 15,1 %, čo je najmenej spomedzi krajín V4. Viac sa o tejto téme môžete dočítať v článku Inflácia a úroky na Slovensku sú najnižšie v celej V4. Nemáme sa na čo sťažovať.

Najvyššiu infláciu v EÚ dosahuje Maďarsko (26,2 %), Lotyšsko (21,4 %) a Česko (19,1 %). Všeobecne platí, že najviac zasiahnuté sú krajiny, ktoré sú najbližšie vojnovému konfliktu na Ukrajine. Nedávno sme vás informovali aj o celkovom porovnaní krajín, v ktorých je miera inflácie na extrémnych úrovniach.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

ECB očakáva, že miera inflácie má do konca roku klesnúť na úroveň 5 %. Znižovať by sa mali aj inflácie v jednotlivých členských štátoch. Tento pozitívny scenár by ale mohli narušiť stále pretrvávajúce globálne makroekonomické riziká a predovšetkým vojnový konflikt.

Mohlo by ťa zaujímať: Dobre správy pre Slovákov: Inflácia má do konca roka prudko klesnúť