Jamie Dimon, generálny riaditeľ JPMorgan.
Jamie Dimon, generálny riaditeľ JPMorgan. Zdroj: jpmorganchase.com

Generálny riaditeľ známej globálnej investičnej banky JPMorgan Jamie Dimon v nedávnom rozhovore varoval, že ekonomika USA sa do šiestich mesiacov môže dostať do recesie. Akciový trh môže pod vplyvom zhoršujúcej sa ekonomickej situácie klesnúť o ďalších 20 %.

Ekonomika USA sa prepadne do recesie

Jamie Dimon tento týždeň na konferencii JPM Techstars v Londýne v rozhovore pre CNBC sa podelil o svoje názory na stav americkej ekonomiky. Dimon uviedol niekoľko ukazovateľov, ktoré by mohli americkú ekonomiku uvrhnúť do recesie, vrátane prudkej inflácie, rastu úrokových sadzieb viac, ako sa očakávalo, a napätého geopolitického konfliktu na Ukrajine.

Riaditeľ JPMorgan uviedol nasledovné:

Európa je už v recesii. To sú veľmi, veľmi vážne veci, ktoré podľa mňa doženú aj Spojené štáty americké a následne na to celý svet do recesie, ktorá môže nastúpiť už o pol roka. Máme tu infláciu, ktorá dosiahla 40-ročné maximum, a FED čakal príliš dlho a urobil príliš málo. Ostáva nám veriť, aby sa im podarilo udržať ekonomiku natoľko, nakoľko to bude možné.“

Dimon sa napriek tomu domnieva, že americkej ekonomike sa ešte stále darí a spotrebitelia sú na tom zatiaľ lepšie ako počas globálnej finančnej krízy v roku 2008.

Upozornil však, že „nemôžeme hovoriť o ekonomike bez toho, aby sme nepozerali do budúcnosti.

Mohlo by ťa zaujímať: Aktuálne: ďalšia veľká správa zo sveta kryptomien! Google a Coinbase začali spoluprácu

Jamie Dimon varuje: Trhy môžu kľudne padnúť ešte o 20%!
Európa je podľa Dimona v recesii a USA budú čoskoro. Zdroj: shutterstock.com/Dkoi

Akciové trhy ešte môžu ďalej klesať

Dimona sa opýtali aj na stav indexu S&P 500. Podľa jeho mienky trhy budú ešte volatilné a je možné, že by mohli zo súčasných úrovní klesať aj naďalej.

Máme pred sebou ešte dlhú cestu. Všetko to závisí od toho, aké bude pristátie. Ja však na to nepoznám odpoveď… podľa mňa by to však mohlo byť ešte ďalších 20 %. Zvýšenie sadzieb o ďalších 100 bázických bodov bude oveľa bolestivejšie ako prvých 100, pretože ľudia na to nie sú zvyknutí,“ dodal riaditeľ JPMorgan.

V čase písania tohto článku sa index S&P 500 od začiatku roka prepadol o viac ako 25 %.

Pripomíname, že Jamie Dimon už niekoľkokrát varoval, že sa blížia ťažké časy a odporučil ľuďom, aby sa na to patrične pripravili. V auguste svoje varovanie „zdvojnásobil“ a upozornil, že môže prísť niečo oveľa horšie ako recesia.

Prečítaj si tiež: Spojeným štátom môže popri recesii a kríze hroziť občianska vojna, varuje Bill Gates

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance