Bitcoin je životná príležitosť
Bitcoin je životná príležitosť. Zdroj: Shutterstock.com/Overearth

Bitcoin je od 21. novembra v rastúcom trende a mnohí obchodníci predpovedajú, že zhodnotenie najväčšej kryptomeny ešte bude pokračovať. Investori by ale mali byť ostražití, pretože cena ešte ani raz nevytvorila rastúce minimum, čo jednoznačne potvrdzuje stále pokračujúcu štruktúru korekcie.

Graf nižšie zobrazuje porovnanie trhovej (čierna krivka) a realizovanej (oranžová krivka) ceny. Z historického hľadiska klesnutie trhovej ceny pod realizovanú cenu vždy predstavovalo životnú investičnú príležitosť. Trh sa dostal do pásma nerealizovaných strát, čo sa stane iba raz za čas.

Bitcoin: realizovaná cena
Bitcoin: realizovaná cena. Zdroj: Glassnode

Realizovaná cena je realizovaná kapitalizácia vydelená aktuálnou ponukou. Realizovaná kapitalizácia sa vypočítava ocenením každej ceny UTXO (nevyčerpaný výstup transakcie). V akceptovanej transakcii v platnom blockchainovom platobnom systéme možno ako vstupy do transakcie použiť iba nevyčerpané výstupy.

Okrem toho, ak zoberieme do úvahy historické pohyby BTC a jeho trhovú kapitalizáciu, zistíme, že podobné vzorce sa objavovali aj v minulosti v rokoch 2012, 2015 a 2019.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Halvingové cykly signalizujú minimum

Po hlbšom preskúmaní dlhodobého grafu cyklov BTC je jasne vidieť, že trhová cena sa momentálne pohybuje v oblasti, v ktorej v minulosti formovala koniec korekcie. Bitcoin sa nachádza zhruba 540 dní od ďalšieho halvingu, pričom v histórii sa minimum formovalo v čase od 500 do 550 dní do ďalšieho halvingu.

Onchain ukazovatele aj samotná trhová cena naznačujú, že Bitcoin by skutočne mohol byť vo fáze formovania konečného minima. Napriek tomu to neznamená, že cena nemôže klesnúť ešte nižšie.

Je potrebné si uvedomiť, že minimum bolo vytvorené iba nedávno a závery, že cena už nepôjde nižšie sú riskantné a predčasné. Ak sa niekto rozhodne akceptovať súčasnú trhovú cenu ako vhodnú na nákup, musí brať do úvahy, že najbližšie mesiace môže čeliť nerealizovanej strate.

Mohlo by ťa zaujímať: Akú skutočnú hodnotu má Bitcoin a v čom spočíva jeho výhoda?