Inštitucionálny záujem o ethereum sa opäť zobúdza. Cena začne znovu rásť

Novinky Ethereum je čoraz žiadanejšie
Ethereum je čoraz žiadanejšie. Zdroj: shutterstock.com/Sergey Peterman/increation87
BITmarkets BITmarkets

Posledný kryptomenový bullrun sa niesol v duchu inštitucionálneho dopytu, ktorý sa začiatkom roka opäť zobúdza. Dôkazom je podľa správy Blockworks aj posledný prieskum, ktorý jasne hovorí o zvýšenom záujme o ethereum. Ako by sa tento dopyt mohol prejaviť na trhovej cene najväčšieho altcoinu na svete?

Prieskum sa týkal 200 inštitucionálnych investorov a správcov majetku v 7 krajinách, ktorí spravujú aktíva celkovo v hodnote 2,85 bilióna dolárov. Výsledkom je, že 41 % očakáva, že ethereum sa bude obchodovať na konci roka 2023 nad hladinou 2 000 dolárov, pričom až 72 % si myslí, že kryptomenu čaká rastúci trend aj z krátkodobého hľadiska.

Rast dopytu by mal pozitívne ovplyvniť cenový vývoj ETH. V súčasnosti sa obchoduje v symetrickom triangli, ktorého uzatvorenie nastane po prekonaní jednej z trendových čiar. Zo strednodobého hľadiska môžeme sledovať cenové ciele na úrovni 2 000 a 2 300 dolárov.

Ethereum v symetrickom triangli

Ethereum v symetrickom triangli. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Rušné časy pre ethereum

Zvýšený záujem o ethereum pramení aj z prechodu na mechanizmus Proof of stake, ktorý mení pohľad investorov na výnosnosť. Až 77 % opýtaných uviedlo, že táto udalosť z dlhodobého hľadiska povedie k zvýšenej adopcii.

O prechode na Proof of stake sme vás pravidelne informovali a v článku Veľkí ethereoví investori po aktualizácii The Merge zmenili správanie. Čo sa zmenilo?, sme si aj potvrdili zmenu sentimentu na trhu s ethereom.

V poslednej dobe ale staking čelí rozhodnutiam zo strany SEC-u, keďže Kraken musel zastaviť na pôde USA staking v celom rozsahu. Generálny riaditeľ dokonca musel zaplatiť pokutu 30 miliónov dolárov. Aj keď SEC má právomoci iba na americkom trhu, môže byť inšpiráciou aj pre regulačné orgány v zahraničí.

V tomto roku budeme svedkami ďalšej dôležitej udalosti s názvom Šanghajský hard fork, ktorého zmyslom je uvoľnenie veľkého objemu ETH zo stakingu a zníženie transakčných poplatkov. Protokol EIP-4895 by mal zabezpečiť uvoľnenie až 16 miliónov ETH.

Ethereum sa v čase písania článku podľa CoinMarketCap obchoduje na trhovej cene 1 690 dolárov a trhová kapitalizácia sa vyšplhala na 206,9 miliardy dolárov. Denný objem obchodovania dosahuje 8,9 miliardy dolárov.

Prečítaj si tiež: Údaje naznačujú, že ethereum môže narásť až 10-násobne

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.