Ceny energií dramaticky poklesli
Ceny energií dramaticky poklesli. shutterstock.com/ALDECA studio

Ceny plynu a elektriny zaznamenali na európskych burzách výrazne poklesy. Je to pozitívna správa aj pre Slovákov, ktorí zaplatia za energie menej. Významne to môže ovplyvniť aj aktuálny vývoj hodnoty inflácie, ktorá rástla posledné mesiace hlavne vďaka navyšovaniu cien energií. Trend sa začal už v závere minulého roka otáčať.

Cena elektriny klesla na takmer ročné minimum

Najväčší problém majú hlavne podnikatelia, ktorí musia odoberať za trhové ceny. Počas leta dokonca v prípade elektriny atakovali ceny hodnotu takmer 1 000 eur za 1 MWh. V súčasnosti cena naďalej klesá a pohybuje sa na niečo viac ako 160 eur. Dokonca sa na burze obchoduje iba o 20 eur viac, ako pred vypuknutím vojny na Ukrajine.

Graf ceny elektriny
Graf ceny elektriny. Zdroj: kurzy.cz

Aj napriek poklesu, oproti cene 50 eur za 1 MWh, na ktorej sa komodita obchodovala celé minulé desaťročie, je to značne viac. Bublina na trhu ale výrazne začína spľasínať a ďalší pokles sa nedá vylúčiť.

Pre Slovákov je pozitívne, že pokles sa čoskoro môže prejaviť aj na cenách výrobkov a tovarov. Podľa odhadov Tatra Banky, by už tento rok mohla inflácia výrazne klesnúť. Dokonca na 5 %, čo je veľmi blízko ku dlhodobému cieľu centrálnych bánk na 2 %. Pomôcť môže aj zastropovanie cien pre domácnosti, ktoré schválil štát ešte v závere minulého roka.

Ceny plynu taktiež klesajú

Pokles môžeme sledovať aj v prípade plynu, kde sa cena za 1 MWh po roku vrátila späť na 60 eur. Od leta je to 80 %-ný pokles. Aj v tomto prípade domácnosti majú cenu zastropenú na porovnateľnej hodnote s minulým rokom. Podnikatelia síce zaplatia stále výrazne viac, ale aj napriek tomu pocítia miernu úľavu.

Graf ceny plynu
Graf ceny plynu. Zdroj: kurzy.cz

Výsledkom tento rok môže byť, že ceny za energie sa neprejavia negatívne na koncových cenách služieb a výrobkov, ako sa to stalo v minulom roku. Zlacnenie je ale málo pravdepodobné.

Prečítaj si aj: Čo ak by nastal katastrofický scenár začiatku 3. svetovej vojny – Kde mať zainvestované?